Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои 11-a Академия за иновации

| обновено на 30.04.24 в 12:16
Снимка: Архив БНР

Иновациите, като двигател на напредъка, неизменно водят към подобрение на живота в обществото и стимулират икономиката на държавите. В противоположност, деновациите, тези технологични маловъведения, имат потенциал да влошат състоянието на обществото и да създадат застой в икономическото развитие. Разговорът с Леона Асланова, един от организаторите на предстоящата 11-а Академия за иновации в ефира на "Нашият ден", разкрива значението на иновациите за обществото и икономиката, както и предизвикателствата пред тях.

Събитието "Академия за иновации" се явява като важен форум за насърчаване на предприемаческите умения сред студентите и подкрепа на техните бизнес идеи. През 2024 година, това партньорство се разширява с участието на 16 български университета и 7 бизнес организации, които съфинансират организацията и провеждането на събитието.

Асланова споделя, че основната цел на "Академията за иновации" е да се превърне в център за споделено знание между университетите в страната, вземайки за пример иновационните центрове на университетите от бръшляновата лига. Събитието, което започва през 2014 година с университет в София, прерасна в национален проект, подкрепян от широк кръг от университети и партньори.

Леона Асланова

В интервюто си Асланова пояснява същността на иновациите като нещо, което променя облика на икономиката и обществото. Тя подчертава разликата между иновация и изобретение, като иновацията се отличава с реализация на пазара и масово приложение, докато изобретението може да остане само концепция. Примерите, които Асланова дава, отразяват как иновациите, като пералнята, кафе машината и други, променят ежедневието ни.

От друга страна, деновациите представляват технологични подобрения, които не непременно водят до подобрение на живота или икономиката. Въпреки че цифровизацията и новите технологии ускоряват процесите, те също така могат да донесат вреди и замърсявания на околната среда. Асланова предупреждава за необходимостта от внимателно балансиране на иновациите и технологичните напредъци, за да се гарантира, че те служат на обществото.

В заключение Асланова призовава за по-голямо доверие в обществото и консолидиране около общи цели за цялата държава. Само по този начин нововъведенията могат да бъдат по-лесно приети и да имат реален положителен ефект върху обществото. Необходимо е да се докажат ползите от иновациите и да се направи видимост на техните ползи в ежедневието на хората. В противен случай рискуваме да бъдем затънали в застоя и регреса, вместо да се движим напред към по-добро бъдеще чрез иновациите.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: innovationacademy.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10