Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 540

Кратък етюд за пиано и театър

Анастасия Събева и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 540 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливата млада театрална режисьорка Анастасия Събева.

Театърът навлиза в живота на Анастасия с известно закъснение. В ранните си години тя е запленена от пианото и планира музикална кариера. Но театралната академия и менторът проф. Здравко Митков обръщат посоката съдбовно към актьорското майсторство и впоследствие към режисурата за драматичен театър. След дипломирането идват постановки в Младежки театър "Николай Бинев", Драматичен театър - Пловдив, Театър "София", Театър "Азарян", ГР "Сфумато". 

Заглавията и темите в менюто на Събева са разнопосочни – от феерични приказки като "Кралят елен" и "Мери Попинз" и приключенски изживявания с "Островът на съкровишата", през остра социална тематика с "Комунисти" до философски спектакли като "Майстора и Маргарита" и "Антихрист".

Емблематична за работата на Анастасия Събева е една от последните ѝ постановки – оперно-театралната приказка "Красива птичка с цвят зелен". В мащабния проект се включват солисти от Старозагорската опера, балет, камерен оркестър и хор. "Красива птичка с цвят зелен" е магична алегория на живота от света на Карло Гоци – изпълнен с любов, омраза, красота, падение и вечната борба на човека да се справи с личните си страсти.

Ако търсим обединяващ мотив в стилистиката на Анастасия Събева, то това е стремежът към "топъл театър за сърцето", подсилен с елементи на игровия театър. При младата експериментаторка актьорите са и съавтори. Разглеждайки аналитично съвременния български театър, Анастасия е силно критична. Намира, че театърът ни избягва или подменя сериозните теми на деня, че нито е вълнуващ и пищен, нито е забавен, нито е провокативен, нито пък изследва задълбочено съвременните политически, социални и човешки проблеми. А всичко това трудно може да се свърже с еволюция и развитие.

Анастасия не спестява нищо и на самата себе си, като се определя като "безразсъдна, безотговорна, неорганизирана – един ужасяващ творчески хаос".

Какъв е вкусът на този уникален творческо-житейски коктейл, ще разберете от епизод 540 на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04