В епизод 541 "Трамвай по желание" отново се насочва към личността на големия актьор Апостол Карамитев. Повод този път е новоиздадената книга "Рицарят на Доброто", с автори Олга Маркова и Момчил Карамитев.
"Апостол Карамитев е име, което всеки българин знае. Невероятен актьор, харизматична личност, гражданин на света или просто добър човек, той винаги е бил в светлината на прожекторите и в сърцата на хората. Тази книга ни дава възможност да надзърнем в неговия личен свят и да се запознаем с човека от легендата."
Така адресират посланието си към читателя авторите на книгата.
А "Трамвай по желание" придава добавена стойност на този литературен портрет, с подробности около замисъла и написването на "Рицарят на Доброто", около начина на работа на съавторите и начина на живот на самия Апостол. Ще разберем, че името на Карамитев е било познато не само на българския зрител, а и на критиката в Западна Европа и САЩ. Ще научим, че италианската нишка в съдбата на актьора и фамилията му е свързана със сватбата на Борис Трети и Джована Савойска.
Ще стане ясно, че подхранен с амбиция, късметът често е бил на страната на звездата. Ще узнаем, че Рицаря дълго време е носил броня, но в края на земните си дни я е изоставил. Ще стане публично достояние кой е написал доноса срещу Карамитев, за да заеме мястото му в Московската театрална академия. Ще опитаме от чувството за хумор на Апостола на Доброто.
Епизод 541 носи добавена стойност и към трилогията "Векът на Апостол", представена от "Трамвай по желание" през 2023 г., във връзка със 100-годишнината от рождението на големия актьор с епизодите "Щастията на Чочо", "Митарствата на Момчил" и "Маргарита и Майстора".
В "Апостолът на Доброто" гост в студиото отново е синът Момчил Карамитев, който допълва разказа за баща си и фамилията си с непознати до момента спомени и разсъждения.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg