В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека.
Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека, вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно отваряне към вечността.
Саможертвеното поведение е присъщо на човека, както и инстинктът за самосъхраниение, необходим поради нашата грехопадна природа, по думите на Иванов. В ежедневието си често извеждаме на преден план именно идеята за себесъхранение. Според госта е важно да не злоупотребим с този стремеж, превръщайки го в пречка за саможертвеността.
Иванов маркира няколко теми в съвременния ни живот, върху които да разсъдим от гледна точка на смирението и саможертвеността.
В днешни дни саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно. Като част от обществото, пребиваваме в една консумативна утопия, в която трябва да се стремим да придобием и нещо повече от материална осигуреност, смята Иванов.
Саможертва днес е да пожертваме страха и малодушието си. Като журналист, Иванов отправя послание към хората в медиите – да не се вписват в крещящите лагери, да не се капсулират в собствената си визия за истината, да бъдат диалогични и морално безкомпромисни. По думите на журналиста в обществено отговорни сфери, като журналистиката, правото, образованието, е важно самолюбието и егото да бъдат пожертвани.
Да прекъснеш веригата на злото, като избереш смирението пред отмъщението, също е саможертва, подобна на Христовата – най-висок идеал за християнската любов.
Иванов не отрича, че всичко изброено е труднопостижимо. Неслучайно се молим на Бог за мир и безметежност – ако може да не се изправяме пред подобни избори и трудности. Но всички сме призовани към великото тайнство на саможертвата и към святост, казва писателят.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg