Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

| обновено на 03.05.24 в 11:46
Снимка: Личен архив

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова, известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност.

Изложбата "Храм и живопис", открита в "Балабановата къща" в Пловдив преди дни, с участието на доц. Попова, събра вниманието на публиката със своята изключителна красота и духовност. Доц. Попова сподели, че изложбата представя не просто творби, а цялостна визия върху това, което изразява иконописта и стенописът. В нея се срещат икони, стенописи, и храмова живопис, всичко това обединено под темата за духовността и вярата.

Светският и духовният свят за доц. Попова не са разделени понятия. Тя разкрива, че за нея иконописта и художествената творческа дейност са начини за изразяване на вярата и духовността, които винаги са присъствали в нейния живота. През годините на обучение и преподаване, тя развива тази връзка и я вгражда във всеки един аспект на своята работа.

Стилът на иконописта изисква не просто умение и техника, но и вяра и духовност, споделя доц. Попова. Всяка икона, всеки образ, носи в себе си не само естетическо удоволствие, но и дълбока духовна съдържателност. Тя подчертава важността на вярата като двигателна сила зад творчеството и възприемането на иконите.

"Сърцето е това, което ме провокира към конкретна тема, а после в хода на работа, отдавам душата си на това, което правя. Те винаги вървят ръка за ръка. Християнската живопис със своя собствен облик въплъщава в себе си духа на самото литургично тайнство. За мен създаването на една икона е тайнство само по себе си и е много различно за всеки един автор. Това е общуване с образа, затова подхождам различно към всеки един образ. Християнската живопис трябва да доближава миряните до Бога. Надявам се да го постигаме, поне частично", споделя тя.

Цветовете в иконописта също имат своя символика и значимост. От синьото, символизиращо свръхбитието на Бога, до червеното, представящо кръвта на Христос, всеки цвят е зареден със смисъл и духовно значение.

Накрая доц. Попова ни напомня за важността на Разпети петък като ден от голямо духовно значение. Тя призовава да помислим за страданията и жертвата на Христос.

Разговорът с доц. д-р Стефка Попова разкрива сложната връзка между изкуството, вярата и духовността. Той ни води на пътешествие из света на иконите и стенописа, където всяка линия, всяка боя и всяко измерение ни напомнят за вечния духовен свят и вярата в него.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03