Срещаме се в София ден преди годишното събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", в което е поканена като лектор. Историята на личния ѝ път в образователната система е вълнуващ разказ за амбиция, смирение, упорит труд, осъзнати цели, кураж, последователност и огромна любов към хората.
Завършила е лингвистика и журналистика в Бургаския университет и работи като гимназиална учителка. Заминава за Швеция, където решава да продължи в учителското поприще, но затова трябва да завърши педагогическо образование там. Още в университета започва да открива огромните разлики в представата за учителската професия и ролята на училището в Швеция. В някаква степен те са плод и на общия климат и философия на общуване в страната.
След няколко години преподавателска работа е избрана за "първи учител" – обучител на учителите от общината. Следват години работа като директор в две много добри училища в столицата Стокхолм. Явно спокойното и сигурно всекидневие не са по вкуса на сънародничката ни и тя се решава на рискована и смела стъпка.
В малък град близо до Стокхолм, в който живеят много имигранти, има висока безработица и престъпност основното училище "Игелста" обявява конкурс за директор. Двамата предишни ръководители са напуснали, неуспявайки да се справят с проблемите в училището. Учениците масово отсъстват, имат слаби оценки, атмосферата е несигурна, учителите са обезверени, всеки затворен в себе си и убеден, че с такива ученици нищо не може да се направи. Родителите с по-високи изисквания за образованието и бъдещето на децата си ги отписват от училището.
Три години по-късно основното училище "Игелста" е коренно променено. Отсъствията са рядкост, успехът на учениците се повишава, учителите работят спокойно, с ентусиазъм и в екип, семействата отново искат децата им да учат там.
Как директорката Кремена Сьодерстрьом постига това чуйте в звуковия файл.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg