Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Революция – на прогреса или на отрицанието?

Доц. Ангел Кунчев
Снимка: Кирил Чобанов

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско ваксинационно покритие.

В поредното издание "За здравето" доц. Кунчев коментира и появата на редица болести, които съвременният човек смяташе за останали в миналото. Сред тях варицелата, туберкулозата, морбилите, коклюшът. След трагичните случаи на починали бебета, на коклюша отделихме специално внимание. Акцентирахме върху необходимостта от въвеждане на карантинни периоди, както и обявяването на епидемия. Но здравният специалист обясни, че няма условия за страх, паника и въвеждането на подобни рестриктивни мерки. Начините за справяне с проблема, обаче, включват няколко задължителни правила. Първото от тях – имунизиране на бременните жени достатъчно време преди раждането, за да предадат на плода защитни механизми срещу коклюш. А бебетата да бъдат имунизирани две седмици по-рано от обичайното досега, тоест след навършване на шестата седмица, а не на втория месец.

В седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев" доц. Ангел Кунчев коментира и други аспекти от иновативната медицина и нейните механизми, като например откритията на нови ваксини срещу коварни и смъртоносни болести. Една от тях е ваксината срещу човешкия папилома вирус (HPV), която предотвратява рака на маточната шийка. Последните проучвания показват, че този вирус причинява и други злокачествени образувания. Ето защо е препоръчително вакснирането и на момичетата, и на момчетата. То би трябвало да се извършва между дванайсет и тринайсет годишна възраст.



"Стареене и дълголетие" – книгата на акад. Владимир Овчаров, издадена преди дни, също бе представена пред аудиторията на последния априлски брой на предаването. Авторът отправи послание към слушателите за пълноценен, здравословен, мисловен и деен живот, което би се отразило благоприятно дори и в напреднала възраст.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51