По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско ваксинационно покритие.
В поредното издание "За здравето" доц. Кунчев коментира и появата на редица болести, които съвременният човек смяташе за останали в миналото. Сред тях варицелата, туберкулозата, морбилите, коклюшът. След трагичните случаи на починали бебета, на коклюша отделихме специално внимание. Акцентирахме върху необходимостта от въвеждане на карантинни периоди, както и обявяването на епидемия. Но здравният специалист обясни, че няма условия за страх, паника и въвеждането на подобни рестриктивни мерки. Начините за справяне с проблема, обаче, включват няколко задължителни правила. Първото от тях – имунизиране на бременните жени достатъчно време преди раждането, за да предадат на плода защитни механизми срещу коклюш. А бебетата да бъдат имунизирани две седмици по-рано от обичайното досега, тоест след навършване на шестата седмица, а не на втория месец.
В седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев" доц. Ангел Кунчев коментира и други аспекти от иновативната медицина и нейните механизми, като например откритията на нови ваксини срещу коварни и смъртоносни болести. Една от тях е ваксината срещу човешкия папилома вирус (HPV), която предотвратява рака на маточната шийка. Последните проучвания показват, че този вирус причинява и други злокачествени образувания. Ето защо е препоръчително вакснирането и на момичетата, и на момчетата. То би трябвало да се извършва между дванайсет и тринайсет годишна възраст.
"Стареене и дълголетие" – книгата на акад. Владимир Овчаров, издадена преди дни, също бе представена пред аудиторията на последния априлски брой на предаването. Авторът отправи послание към слушателите за пълноценен, здравословен, мисловен и деен живот, което би се отразило благоприятно дори и в напреднала възраст.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg