Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културна вълна залива Бургас през летния сезон

Бургас ще е домакин на Първия черноморски международен литературен фестивал (6-9 юни)

"Бургас е магия и кауза", казва в "Нашият ден" директорът на Регионалната библиотека "Пейо Яворов" и Центъра за съвременно изкуство – Яна Кършийска. Предстоящото бургаско лято, изпълнено с изкуство и култура, потвърждава тези думи.

Кършийска споделя, че съвместно с Община Бургас в Регионалната библиотека и културен център предстоят много мероприятия в посока изкуство – изложби, театрални постановки, концерти, книжни премиери. В последните няколко години в града процъфтява библиотечният туризъм, заявява Кършийска.

Директорът на Регионалната библиотека съобщава, че от 1 юни читалнята отново започва да работи денонощно. "Категорично има смисъл в това, което се случва", вярва Кършийска. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

В предаването гостува и зам.-кметът по културата на Община Бургас – Диана Саватева – за да разкаже повече за събитията в Културния календар на Общината. 

По думите на Саватева Бургас е активен целогодишно, но през летния сезон жителите и посетителите на града са по-отворени да се включват в културния и обществен живот. Ето защо за а пета година Община Бургас организира тематични уикенди. "Това, което направихме, е да структурираме този пъстър, културен, събитиен календар, така че на хората да им е по-лесно да планират пътуване до Бургас и да разпознават града не просто като отбивка, а като място, където има какво да правят", заявява Саватева.

За първи път градът ще отбележи официално празника Летен Никулден (9 май), като църковните и битови традиции ще бъдат допълнени от пъстра музикална програма и кулинарни демонстрации, съобщава зам.-кметът по културата.

Тази година в Бургас минава под знака на 90-годишнината от рождението на Христо Фотев и предстоят още събития в чест на големия поет. Саватева допълва, че на 10 май ще се състои и  финалът на конкурса "Петя Дубарова", като младите автори ще бъдат наградени на церемония в Културен център "Морско казино".

Черноморският международен литературен фестивал (6-9 юни) е едно от най-ярките събития в Културния календар на Община Бургас. Над 50 писатели, издатели, хора на литературата от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България ще гостуват в Бургас за първото издание на фестивала. Бургаската публика, която, по думите на Саватева, е любопитна и начетена, ще има възможността да се срещне с големи имена от света на литературата. "Бургас е литературен град в сърцето си – това е завинаги.", казва гостът.

Бургас е и музикален град, а август е фестивалният месец, в който градът ще бъде на музикална вълна.

Саватева завършва разговора с думите: "Следете нашия културен календар – той непрекъснато се надгражда и обогатява."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05