Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

| обновено на 08.05.24 в 09:44
Снимка: Pixabay

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения.

"При мен нещата стоят доста по-различно", коментира Габриела. "Тази година малкото ми дете трябва да кандидатства за място в ясла, докато по-голямото вече посещава общинска детска градина." Габриела разказва за трудностите още от самото начало, когато нейният синът не е приет в първа яслена група. В продължение на година тя упорито кандидатства на всички междинни класирания без успех.

"Върнах се на работа и до март месец съм била принудена да го гледам вкъщи", добавя тя. Заради промени в работата си, Габриела е била принудена да запише сина си в частна ясла по спешност.

Габриела също така коментира и общинската политика за компенсации.  "Общината предоставя компенсации за неприети деца, но условията са много строги. Има списък със заведения, одобрени от РЗИ и МОН, и само децата, посещаващи тези заведения, могат да получат компенсация." 

В предаването тя изразява разочарование от факта, че много родители се надяват да получат компенсации и точки за детски градини, което още повече усложнява процеса на намиране на места в "разрешените заведения".

Габриела завършва с размисъл за трудностите, с които се сблъсква всеки ден: "Намираме се в ситуация, в която няма място никъде, скоро очаквам да ми откажат компенсация за неприето дете. Плащаме за частна ясла и дори не знаем къде можем да потърсим справедливост."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05