На 19 май училище "Иван Вазов" в Париж ще има голям юбилеен концерт в театър Théâtre Saint-Léon.
Ще бъдат връчени част от наградите на децата, участници в първото издание на международния конкурс "Вълшебното перо", който се провежда в партньорство с Изпълнителната агенция на българите в чужбина.
В конкурса се включиха българчета от 15 държави, в това число и от България. 630 творби бяха журирани от писателите: Лили Спасова, Катя Кремзер, Радослав Гизгинджиев, а председател на журито бе Здравка Евтимова. Тя ще пристигне в Париж, за да връчи наградите на част от спечелилите дечица на 19 май, а на 22 май ще има среща с българската общност в Българския културен институт.
На този концерт премиера ще има песента "Вазовчета", чийто текст създадоха учениците от студиото по журналистика и творческо писане към училището, а един млад и талантлив български композитор – Георги Зайков, написа музика по текста. Вече има професионален студиен запис на песента, както и официален видеоклип.
Премиерата за българските електронни медии ще бъде на 20 и 24 май. Песента е за българския език. Тя е замислена като песен на училището, но се оказва, че може да се запее от всички български деца в България и в чужбина. Затова искаме Българското училище "Иван Вазов" в Париж да я подари на всички българи по повод 24 май с послание да бъдат Вазовчета и никога да не забравят езика и корените си – разказа в “Артефир” Елена Сачкова, директор на българското училище “Иван Вазов” в Париж.
Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg