"Миналото е навсякъде. Реликви, истории, спомени заливат човешкия опит. Всяка отделна следа на миналото накрая изчезва, но заедно те са безсмъртни", пише американският историк и географ Дейвид Лоуентал, който казва, че днес почти всеки ден се открива поне по един нов музей някъде по света. А ние този път ще погледнем към един нов музей, който събира историята на древната Троя. Музеят на Троя, разположен близо до археологическия обект, е открит през 2018 г., като е обявен за един от най-важните съвременни археологически музеи в света. През 2020 г. той стана първият турски музей, избран за европейски музей на годината и беше удостоен със специалната награда на Европейската музейна академия. Построен е в близост до историческите руини на Троя, върху площ от повече от 37 хил. кв. м. Интересно е, че височината на сградата му е проектирана така, че да бъде идентична с височината на древния град и неговите исторически пластове. Туристическият водач Баръш Токташ ни води из залите на музея и ни разказва историята на това място.
"Преди време няколко места са претендирали за името Троя. А ние познаваме добре това място заради песните на Омир. Разкопките на древния град започват с работата на немския археолог Хайнрих Шлиман и тогава резултатът става 2 на 0 за Троя, защото другите две места, които претендират за името Троя, губят играта. Но руините на Троя не са толкова впечатляващи, отчасти и заради работата на Шлиман, която е причинила и много щети на археологически обект. Но ако имаме наистина много нанесени поражения на археологическите разкопки в резултат от недобросъвестното разкопаване, сега – с отварянето на този музей и започването на работата му, силите се изравняват и резултатът става 3:0 за Троя. Защото музеят е построен не на мястото на древния град, той не е Троя. Но той е място, посветено изцяло на Троя. И понеже няма обяснение за древния град, различно от стиховете и от легендите, които Омир разказва, този музей се превръща в разказ за древната Троя", обяснява Баръш Токташ. Той разказва и историята на мраморния саркофаг, изложен в музея, върху чийто стени са изобразени сцени с отвличането и принасянето в жертва на троянската принцеса Поликсена – най-малката дъщеря на цар Приам, сестра на Хектор, момичето, в която се влюбва Ахил.
"Според легендата Поликсена е трябвало да бъде пренесена в жертва след края на Троянската война, защото гръцките кораби не успели да отплават заради безветрието, което настъпило. Духът на Ахил поискал човешка жертва. Поликсена не се съпротивлявала и сама приела съдбата да бъде принесена в жертва. Синът на Ахил – Неоптолем, се надвесва над нея с нож в ръка. Това показва и фреската тук. Фреските от трите страни на саркофага изобразяват погребално шествие, а на четвъртата стена е представено жертвоприношение на Поликсена – историята, която и досега буди въпроси", разказва Токташ.
По думите му археолозите откриват саркофага в Бига, един от кварталите на Чанаккале. "Саркофагът всъщност е един от символите на Троя и принадлежи на това място. Открит е през 1994 г. и първоначално европейските изследователи изказват предположение, че саркофагът не е оригинален, че е фалшификация, защото е изключително добре запазен. Днес обаче е ясно, че саркофагът е напълно автентичен", казва Баръш Токташ.
Чуйте разказа за Музея на Троя
Снимки: Оля Стоянова
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg