Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Снимка: ФС на Златомир Фунг

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с оркестъра на Кливланд, изяви със симфоничните оркестри на Балтимор и Шанхай и турне в Япония, Хонконг и Тайван.

На 23 май се открива 55-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". По този повод Антония Барулова разговаря със Златомир Фунг, който застава под плаката на Ернест Хьоцл и заедно представят Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс.


Кога разбра, че музиката е много важна за теб?
ЗФ:
Започнах да свиря на виолончело, когато бях на три. Израснал съм в Съединените щати. Майка ми е от България и особено от нейна страна в семейството, винаги е имало любов към класическата музика. Израснах с трима братя и сестри, и всеки от нас свиреше на музикален инструмент в даден момент, а виолончелото беше моят инструмент. Шест години учих при първия си учител. След това, когато бях на девет години, семейството ми се премести в другия край на Съединените щати, близо до Бостън. Започнах да свиря по-сериозно и да взимам повече уроци по елементарна теория и композиция. И реших, че наистина искам да стана професионален музикант.

Първият ти концерт в България предстои на 23 май. Може ли да разкажеш повече за програмата?
ЗФ: Наистина се вълнувам да свиря със Софийската филхармония. Ще представим Концерта за виолончело №1 на Сен Санс, който е много специален за мен, защото е един от първите концерти, които научих, и не съм го свирил много през последните десет години. Само преди няколко месеца го прегледах за първи път от известно време и мисля, че е наистина прекрасно произведение. Това е един от по-кратките концерти за виолончело, дълъг е само около 20 минути, но в него има всичко. Има много бурна, интензивна музика, има много любяща и лирична музика, много спокойна и забавна музика. Така че има наистина цялата гама от възможности. Затова е едно от любимите ми произведения и очаквам с нетърпение да го изпълня със Софийската филхармония.

Чуйте разговора на Антония Барулова с Златомир Фунг в звуковия файл.

Снимки: ФС на Златомир Фунг
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44