Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията.
Журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов коментира казуса в ефира на "Нашият ден":
"В случая се сблъскаха две култури – на всеядността и на избора. Културата на избора, доведена до морална висота, стана култура на отказа." Стоянов добави, че Елена Алексиева е направила "изключително достойна постъпка" в контекста на тази култура на "всеядност", доминираща в ситуацията.
"Понякога изборът ни води до това, както би казал Жан Пол Сартр, един човек, който върна Нобеловата си награда през 1964 г., "Свободата е право на свое собствено "не".
Стоянов отбелязва също, че не е коректно да се обвинява организаторът на конкурса, тъй като правилата са заложени от самото начало.
Кин Стоянов приключва, изразявайки личното си възхищение от Алексиева, и разкрива, че си е позволил да ѝ предложи като подарък скица, дело на Георги Чапкънов - Чапа, поради нейната достойна постъпка.
"Реално, единственият достоен участник в този скандал беше Елена Алексиева. По тази причина искам да обява, че ние с нея сме приятели много отдавна. Снощи се обадих и казах, че единственото нещо, което мога да направя, за да изразя възхищението си от нейната постъпка, е да подаря една скица. Аз вкъщи пазя скица, която Георги Чапкънов - Чапа направи, преди да направи модела на паметника на Радой Ралин, който е в София. Това е един етюд на паметника и смятам, че най-достойният човек, който заслужава да му подаря това нещо, е Елена Алексиева", заяви Стоянов.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg