Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцеслава Кожухарова:

Екологичната справедливост включва социалната и икономическа справедливост

15 май – Световен ден на климата

Снимка: За Земята

В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета. Гост в "Нашият ден" е Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" на екологичното сдружение "За Земята".

Климатът е ценен ресурс за бъдещето на човечеството, заявява Кожухарова. По думите на госта темите, свързани с енергетиката и замърсяването, не бива да бъдат далечни на потребителите. Връзката между енергийния сектор и климатичните промени, овладяването на отпадъците, чистотата на въздуха – всичко това, според Кожухарова, е пряко свързано с качеството ни на живот.

По отношение на ситуацията в село Бели бряг, Кожухарова казва: "Нашата история в Бели бряг започва малко преди 10 години. Едно от нещата, които "За Земята" прави, е да разпределя публични средства и да наблюдава публичните банки – Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за развитие. Европейската банка за развитие отдаде заем на "Мини Марица – изток" и заемът беше обвързан с изселване на с. Бели бряг – ситуацията е много тъжна. Няма какво да се направи, за да се спре изселването. Вече я няма необходимата инфраструктура за нормален начин на живот – магазин, здравни услуги, път."

Това, което може да се изисква на този етап, по думите на Кожухарова, е изселените хора да получат справедливи обезщетения. За съжаление в оценката на имуществото в момента се включва само къщата, без прилежащия имот, като цената се сваля допълнително поради овехтяване, обръща внимание гостът. Кожухарова заявява: "Екологическата справедливост включва социалната и икономическа справедливост."

В община Божурище ще бъде проведен референдум за това устройствените планове и разрешения, касаещи територии за добив на полезни изкопаеми и земни богатства, попадащи изцяло или частично в площта от територията на общината, да бъдат съгласувани с местните жители. Кожухарова е на мнение, че прозрачността и общественото участие в подобни процеси са задължителни. Пример в тази посока е референдумът, проведен в Генерал Тошево преди години. Тогава местното население гласува изцяло против добива на шистов газ в Добруджа.

Кожухарова призовава всички, които ежедневно полагат усилия за по-екологичен начин на живот, да изискват такива решения и от политическите представители, за които гласуват. "Индивидуалните действия трябва да бъдат съчетани със системна промяна", казва гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12