В Международния ден на семейството фамилният терапевт Борислава Мечева споделя своя професионален поглед върху динамиката на българското семейство в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“. Преподавател в Института по фамилна терапия, тя има задълбочен опит с различни семейни структури и проблематики, както и с методите на подкрепа и взаимодействие между членовете на семейството.
Борислава отбелязва, че през последните години търсенето на фамилна помощ се е увеличило значително, особено след пандемията. Тя разкрива, че хората се обръщат към фамилни терапевти както в частни практики, така и в образователни и медицински учреждения. В болниците съществуват специализирани центрове, където се предоставя немедицинска помощ, а в социалната сфера работата е комплексна и обхваща много аспекти на семейния живот.
Сред най-често срещаните проблеми са въпросите, свързани с децата и юношите, както и предизвикателствата, свързани с хранителни разстройства, зависимости, раздели и разводи. Борислава споделя, че много често семействата търсят съвети при създаването на нови партньорски взаимоотношения и адаптацията на децата към тях.
Според Мечева е трудно да се обобщят силните страни на българските семейства поради тяхното разнообразие. Въпреки това, тя подчертава няколко общи черти: способността за открита комуникация, емпатия и грижа един към друг.
Завършвайки разговора, терапевтът подчертава важността на свързаността и общността в контекста на нарастващия индивидуализъм. В крайна сметка, тя смята, че поддържането на тесни семейни връзки е ключово за чувството на щастие и удовлетворение в живота.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg