Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Снимка: pixabay

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на Югоизточноевропейския медицински форум.

Качеството на медицинската грижа "оставихме" в ръцете на сестрите, представени от внушителна делегация, водена от г-жа Милка Василева – председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. А състоянието на регионалното здравеопазване бе анализирано от проф. Тодор Черкезов, изпълнителен директор на Областната многопрофилна болница в Кърджали.


Конференцията, която е част от дългогодишната програма и дейност на ЮЕМФ, бе повод и за решения, взети от Борда на форума, свързани с предстоящи прояви. Най-близката от тях е провеждането на международен конгрес в Черна гора, в началото на месец септември тази година.


Особен интерес предизвикаха различни тематични презентации, свързани с актуални проблеми – например, представителят на Израел представи най-важните акценти при оказване на медицинска помощ по време на регионални конфликти. За жалост, в предаването говорихме и за тревожната световна тенденция и предизвикателствата пред лекарите и медицинското съсловие да се справя със здравни проблемите по време на военни конфликти.
Участие в конференцията, която отразихме в седмичното издание "За здравето", взеха медици от Грузия, Черна гора, Северна Македония, Азербайджан, Израел, Турция...

Минутите на редактора в последния брой "За здравето" посветихме на симптомите, диагностиката, откриването и лечението на астмата. Кирил Чобанов разговаря обстойни по тези проблеми с г-жа Боряна Ботева, председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добрина Иванова

Еврика! Успешни българи: Добрина Иванова

Научната ѝ ръководителка доц. Нина Кънева я нарича "диамант". Така я наричат и други нейни преподаватели. А иначе тя е студентка по химия в СУ "Св. Климент Охридски" и носителка на именната стипендия "Акад. Ростислав Каишев", която Фондация Еврика връчва на студенти с постижения в областта на химията.   Докато е била ученичка, никога не е..

публикувано на 10.06.24 в 17:00
доц. Георги Бончев

Доц. Георги Бончев: ДНК баркодът дава информация за вида

За отключването на природния код – революционният свят на ДНК баркодирането – е разговорът с доц. Георги Бончев от Института по физиология на растенията  и генетика към БАН.  "Едно от основните изследователски направления на нашата лаборатория и мой научен интерес е прилагането на ДНК маркетинговите технологии за изучаване на естественото..

публикувано на 10.06.24 в 12:15

Философията има нужда и от празници

На 1 юни в София се проведе първият философски фестивал за ученици под надслов "Философия, философстване - бъдеще и бъдене". Домакин на събитието беше Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", а организатори и инициатори – Асоциацията на преподавателите по философия с подкрепата на Сдружението на университетските преподаватели по философия...

публикувано на 10.06.24 в 08:50

Теодора Бахарова: Венеция е омагьосваща за посещение и трудна за живеене

Щом някой спомене Венеция пред очите ни изниква представата за   пъстър карнавал, луксозни дворци, църкви с неописуема красота и, разбира се, романтични разходки  с гондоли по каналите. Неотдавна се завърнах от там, където посетих Биеналето за изкуство и българския павилион в културния център Дон Орионе. Там се запознах с Теодора Бахарова, която от..

публикувано на 08.06.24 в 12:45
Доц. Благой Узунов

Водорасловото разнообразие в България досега е слабо проучено

Доц. д-р Благой Ангелов Узунов завършва висшето си образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски" – специалност "Биология“ и специализация по алгология и микология през 2005 г. Научноизследователската дейност на доц. Благой Узунов включва таксономични изследвания и проучване на разпространението, биоразнообразието и екологията на водорасли..

публикувано на 08.06.24 в 11:49