Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Снимка: pixabay

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на Югоизточноевропейския медицински форум.

Качеството на медицинската грижа "оставихме" в ръцете на сестрите, представени от внушителна делегация, водена от г-жа Милка Василева – председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. А състоянието на регионалното здравеопазване бе анализирано от проф. Тодор Черкезов, изпълнителен директор на Областната многопрофилна болница в Кърджали.


Конференцията, която е част от дългогодишната програма и дейност на ЮЕМФ, бе повод и за решения, взети от Борда на форума, свързани с предстоящи прояви. Най-близката от тях е провеждането на международен конгрес в Черна гора, в началото на месец септември тази година.


Особен интерес предизвикаха различни тематични презентации, свързани с актуални проблеми – например, представителят на Израел представи най-важните акценти при оказване на медицинска помощ по време на регионални конфликти. За жалост, в предаването говорихме и за тревожната световна тенденция и предизвикателствата пред лекарите и медицинското съсловие да се справя със здравни проблемите по време на военни конфликти.
Участие в конференцията, която отразихме в седмичното издание "За здравето", взеха медици от Грузия, Черна гора, Северна Македония, Азербайджан, Израел, Турция...

Минутите на редактора в последния брой "За здравето" посветихме на симптомите, диагностиката, откриването и лечението на астмата. Кирил Чобанов разговаря обстойни по тези проблеми с г-жа Боряна Ботева, председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10