Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анка Костова:

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Анка Костова
Снимка: БНР

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията за финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор, като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на българския небанков финансов сектор в "Нашият ден" говори Анка Костова, директор "Връзки с обществеността и протокол" на КФН.

В началото на разговора Костова акцентира върху това, че КФН регулира в България застрахователния, осигурителния и инвестиционния пазар. По думите на Костова небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната. Двудневната среща на българските експерти с техните колеги от Хърватия, осъществили процеса на трансформация, е била с цел "сверяване на часовниците".

Представителите на Хърватската агенция за финансов надзор са запознали гостите от България със своя личен и професионален опит, както и със законодателните промени, предприети в периода на валутен преход. Към днешна дата инфлацията в Хърватия е намаляла, а доходите на населението нарастват плавно към нивата в другите европейски държави, заявява Костова.

Най-важната стъпка в подготовката на Хърватия за членство в еврозоната е била интензивната комуникационна кампания, обхващаща цялото медийно пространство. По думите на Костова такава кампания се подготвя и у нас. Хърватските потребители най-силно са се интересували от промените, свързани с цените на стоките на дребно, допълва гостът. Навременната подготовка и комуникация на ниво държава е оказала най-благоприятен ефект. Чрез интервюта, видеоматериали и онлайн кампании експерти са запознали хърватското общество с предстоящата позитивна промяна.

Представителите на КФН са използвали случая да обменят опит с хърватските си колеги и във връзка с предстоящите за финансовите пазари два големи регламента, свързани с криптоактивите (МИКА) и с цифровата сигурност на Европа (ДОРА), съобщава Костова. Тези големи стъпки за цялото европейско икономическо пространство, по думите на госта ще гарантират сигурността на потребителите и финансовите операции.

През тази година КФН планира да надгради кампанията "Инвестирай безопасно", както и да проведе кампания сред студентите във връзка с пенсионното осигуряване и възможностите на различните пенсионни фондове. Програмата за финансова грамотност, която КФН осъществява в сътрудничество с МОН и Фондация "Атанас Буров", също ще продължи с обогатено съдържание, обявява Костова.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15