На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50 държави.
С гордост можем да кажем, че България се присъединява през 2015 г. и оттогава участва активно. Координатор за България е проф. Анелия Янчева от Агробиоинститут (АБИ), който е научен институт към Селскостопанската академия, уточнява в предаването "Следобед за любопитните" доц. Мирослава Жипонова от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Целта е да се представи по достъпен и интерактивен начин какво е значението на растенията в нашия живот, както и да се подчертае ролята на растителната наука за оформянето на настоящето и бъдещето на нашата планета, което включва и хранителната сигурност, устойчивостта на околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве, разяснява доц. Жипонова.
В общи линии, организираните събития са подходящи за хора от всички възрасти, които се канят да участват в интерактивни събития и дейности, свързани с растения, организирани от научни институции, университети, ботанически градини, музеи, училища, фермери и компании по целия свят.
Под формата на разговори и демонстрации ще бъдат споделени любопитни факти за растения вампири, дървесни видове в града, общуването на растенията чрез светлината, разяснява гостенката. На срещите, уточнява доц. Мирослава Жипонова, ще се обсъдят въпроси относно ролята на растенията в нашия живот ще бъдат обсъждани – какво представляват растителните "суперхрани", какво е значението на бобовите култури, що за животно е биоземеделието и има ли почва у нас, какво е влиянието на електромагнитните полета в прецизното земеделие, как микроводораслите служат за важни източници на полезни вещества.
Ще отговорим на въпросите от какво боледуват растенията и как се предпазват? Ще ви запознаем с лабораторни оазиси за изследване на силите на медицинските растения и тяхната полза за здравето.
Предвидени са STEM експерименти с растения за любопитковци. Ще разкрием растителната съкровищница в Биологическия факултет и ще ви изненадаме с много растения, с които можете да украсите своите домове и работни места, или да подарите.
Наши гости от Института по декоративни и лечебни растения също ще представят специален щанд с разнообразни растителни видове. Студентският клуб СКОРЕЦ ще представи своите доброволчески инициативи, свързани с разширяване на знанията за биоразнообразието и неговото опазване. Творческите умения на учените ще се предадат в специална работилничка за растения и кът за деца.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Мирослава Жипонова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg