На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50 държави.
С гордост можем да кажем, че България се присъединява през 2015 г. и оттогава участва активно. Координатор за България е проф. Анелия Янчева от Агробиоинститут (АБИ), който е научен институт към Селскостопанската академия, уточнява в предаването "Следобед за любопитните" доц. Мирослава Жипонова от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Целта е да се представи по достъпен и интерактивен начин какво е значението на растенията в нашия живот, както и да се подчертае ролята на растителната наука за оформянето на настоящето и бъдещето на нашата планета, което включва и хранителната сигурност, устойчивостта на околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве, разяснява доц. Жипонова.
В общи линии, организираните събития са подходящи за хора от всички възрасти, които се канят да участват в интерактивни събития и дейности, свързани с растения, организирани от научни институции, университети, ботанически градини, музеи, училища, фермери и компании по целия свят.
Под формата на разговори и демонстрации ще бъдат споделени любопитни факти за растения вампири, дървесни видове в града, общуването на растенията чрез светлината, разяснява гостенката. На срещите, уточнява доц. Мирослава Жипонова, ще се обсъдят въпроси относно ролята на растенията в нашия живот ще бъдат обсъждани – какво представляват растителните "суперхрани", какво е значението на бобовите култури, що за животно е биоземеделието и има ли почва у нас, какво е влиянието на електромагнитните полета в прецизното земеделие, как микроводораслите служат за важни източници на полезни вещества.
Ще отговорим на въпросите от какво боледуват растенията и как се предпазват? Ще ви запознаем с лабораторни оазиси за изследване на силите на медицинските растения и тяхната полза за здравето.
Предвидени са STEM експерименти с растения за любопитковци. Ще разкрием растителната съкровищница в Биологическия факултет и ще ви изненадаме с много растения, с които можете да украсите своите домове и работни места, или да подарите.
Наши гости от Института по декоративни и лечебни растения също ще представят специален щанд с разнообразни растителни видове. Студентският клуб СКОРЕЦ ще представи своите доброволчески инициативи, свързани с разширяване на знанията за биоразнообразието и неговото опазване. Творческите умения на учените ще се предадат в специална работилничка за растения и кът за деца.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Мирослава Жипонова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg