Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: БНР

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и развитието си във времето моите ученици ме карат да се замислям за онези проблеми, които иначе в ежедневието трудно можем да забележим. Поколенията се променят, а с тях се променяме и ние – по този начин Времето ни принуждава да вървим напред. Но пък какво по-хубаво от това да видиш свой ученик като водач на група в някой световен оркестър, например? Всичко това ме стимулира да продължавам – то е двигателят, който ме кара да искам още и още, но не само от младите колеги, а и от самия себе си!"

Това не е първата ни среща със Станислав Почекански – той ни гостува и през 2021-а, в най-мрачните времена около пандемията от коронавирус. Но водени от принципа на Хераклит "Човек никога не стъпва два пъти в една и съща река, защото това не е същата река, и той не е същият човек", след тригодишно прекъсване отново го поканихме в студиото на "Предаване без име" и установихме, че действително за тези три години страшно много неща са се променили – не само в обществото и в ситуацията около нас, но и в живота и професионалната дейност на г-н Почекански. Кои са те, можете да научите, ако ни слушате в двете поредни издания на "Предаване без име" – на 18 и 25 май от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".

Част от изключително интересния разговор ви предлагаме в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22