Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За жените... като за майки

Проф. Мария Малинова
Снимка: endometriosis.bg

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти, свързани с тежки диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ползата и вредата от контрацептивите, рисковете първо да "направим" кариера, а после деца.

В седмичното издание на националната радиопрограма "Христо Ботев" не отминахме и други проблеми, свързани с обучението по медицина, трудностите за придобиване на специалност, включително по акушерство и гинекология, световната наука и практика в тази медицинска област, липсата на познания и информираност за най-значимите АГ заболявания. В този смисъл подчертахме огромната роля на специалистите и на медиите, за по-високата степен на грамотност у населението. Това означава и по-голяма възможност за превенция и спазване на определени правила и норми на живот. Сред тях и начинът на хранене, който е изключително важен за предпазването от редица органни аномалии, включително от ендометриозата.


В публицистичен стил водещият "За здравето" защити собствена гледна точка по важни черти от съвременната българска ценностна система и народопсихология. В една прозаична амалгама от политика, шоу бизнес и пари, от здравеопазване и други важни обществени процеси, Стойчо Стоев отправи послания за честна игра и морал във всяка една човешка и професионална дейност.

Д-р Фани Цуракова

Интересен коментар за темите на Колегиум "Психиатрия" в предаването направи д-р Фани Цуракова. Тя очерта актуалните проблеми, дискутирани по време на двайсет и третата научна конференция на българските психиатри и оповести имената на наградените лекари с приза, носещ името на доц. Георги Койчев – инициатор и създател на специализираните психиатрични срещи. Повече подробности и детайли ще научите идната събота, 25 май, когато наш гост ще бъде д-р Цуракова.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05