В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции. Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града.
В Елена се намира вграденият в земята храм "Св. Никола", който тази година отбелязва своята 220-годишнина. Петров разказва, че историята на храма датира отще от XVI век, като за това свидетелства псалтир, подарен на църквата в този период. През 1800 година местността е нападната от кърджалийска орда, която опожарява храма, но със средствата на еленските първенци той е издигнат из основи през 1804 г. Църквата е единствена по рода си със своите богати стенописи. Във връзка с годишнината на храм "Св. Никола" служителите в музея инициират поставянето на климатизирани витрини за съхранение на ръкописната и старопечатна литература от XVI-XVII в., която може да бъде видяна в храмовото преддверие. Петров съобщава, че иконите и стенописите в църквата са дигитализирани, като е изготвен и каталог, който може да бъде намерен от посетителите на мястото.
Музейният комплекс в Елена включва първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов, Камбуровия хан и къщата-музей "Иларион Макариополски", изброява Петров.
Любопитна е историята на Камбуровия хан. Сградата е построена през първата половина на XIX век в с. Йовковци от дядо Стоян Кабуров – участник в няколко въстания и в революционния комитет. Селото е потопено в язовира, но хората решават, че ханът има твърде ценна архитектура, която не бива да бъде изгубена. Ето защо сградата е демонтирана, а номерираните части са пренесени и сглобени наново през 1978 г.
В близост до храм "Св. Никола" се намира църквата "Успение Богородично", която до Освобождението е една от най-големите в Северна България. Храмът е издигнат на мястото на параклис със същото име. След като еленчани узнават, че турски гарнизон може да бъде настанен в крепостта Калето, решават да пренесат камъните от крепостта и да построят голяма църква с тях, разказва Петров.
В Елена е родното място на заможната фамилия Михайловски, от която произхождат Иларион Макариополски и неговият брат Никола Михайловски – баща на Стоян Михайловски. В днешната къща-музей "Иларион Макариополски" може да бъде видяна експозиция с портрети на еленски художници, както и екземпляри на църковното изкуство XVII, XVIII и XIX век. Посетителите биха се запознали с битовата уредба на един възрожденски дом, където се е намирало и едно от първите читалища в страната – НЧ "Напредък". Въпросната сграда, по думите на Петров, е най-старата запазена жилищна постройка в града, построена ок. 1710 г. и разширявана на няколко етапа.
Едно от най-високите места в града е Кулата на градския часовник, построена през 1812 година. До ден днешен часовникът отмерва часовете всеки ден. Петров разказва, че през 50-те години е имало опасност от събаряне на конструкцията, но благодарение на еленски майстор каменната структура бива пренаредена и опазена.
Още за забележителностите в град Елена – чуйте в звуковия файл:
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg