Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическите маршрути около град Елена

Изглед от Еленския балкан
Снимка: elenskibalkan.eu

"Когато дойдеш на Чемерна (Чумерна) пред очите ти се появява една твърде чудесна картина. На която и страна да погледнеш, окото ти има на що да погледа и на що да се порадва. Хубава е нашата земя. Аз обичах да седя на това място...от това място се види Сакар планина, види се Едирне, види се от Пловдив, види се Доспат. Погледай и надясно! Види се Елена, види се Беброво, види се Търново, види се Габрово, види се Плевен. Така също от тая планина се види р. Тунджа, покрай която се намират цели полета, насадени с, трендафил. Като погледнеш на юг, видиш полета и много реки, а като погледнеш към Дунава, видиш бърда и шумаци; горите са облени със златните лъчи на българското слънце; керемидите се червенеят измежду зеленото поле, белите къщици надничат измежду сливаците, орешаците, крушаците и вишняците, а реките се лъщят от слънцето като сребърни пояси." – така Панайот Хитов описва Еленския балкан в "Моето пътуване по Стара планина".

Марков камък

За туристическите маршрути и най-атрактивните местности около град Елена в "Нашият ден" говори Стоян Димитров – секретар на ТД "Чумерна".

По думите на Димитров в Община Елена няма кътче, което да не представлява красива природна забележителност. Най-голям интерес за туристите е изкачването на билото на Стара планина и достигането до най-високия връх Чумерна(1536 м.) в Елено-Твърдишкия дял на Средна Стара планина.

Димитров споделя, че еленчани се гордеят с традициите, които имат в организирания туризъм. В първото туристическо сдружение, основано от Алеко Константинов през 1895 г., членуват седем души от град Елена, а през 1901 година е основано първото туристическо дружество в града.

През 1915 година започва строителството на първата хижа в Еленския балкан, но дейността е прекратена поради избухването на Първата световна война. Все пак хижа "Чумерна" е открита през 1926 година и е третата българска хижа след "Скакавица" и "Алеко", разказва Димитров. Стоян Димитров запознава слушателите с някои от възможните начини за достигане до връх Чумерна, както и с природните местности в близост до гр. Елена – с. Костел, с. Мийковци, Марков камък, Раев камък и други.

Тези, които желаят да опознаят туристическите маршрути на Еленския балкан, могат да се свържат с ТД "Чумерна", за да получат съдействие, упътване или водач из местността.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се  появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките  интелектуални..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10