Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремена Сьодерстрьом, българка, директорка на шведско училище:

"Частни уроци" изобщо не съществува като термин в Швеция

Снимка: ФС на Кремена Сьодерстрьом

Ако за нас това звучи изненадващо, също толкова шокиращо би било за шведските родители да си представят, че трябва да плащат за допълнително обучение на децата си извън редовните занимания в училище.

В скандинавската страна се смята, че училището е длъжно да осигури образование и подкрепа на учениците, така че да бъдат готови за самостоятелен живот и успешна реализация. Ако родителите се включват в образованието на децата си, това е добре дошло, но никой не го очаква от тях. Задължението да образова децата като пълноценни граждани и справящи се с живота личности е изцяло на училището.

За учениците, които изпитват затруднения или са пропуснали част от материала, се осигуряват допълнителни занимания с преподаватели от училището. Ако по време на тези занимания те покажат напредък, това се отразява на оценките им.

Оценките са буквени и се поставят от шести клас нагоре, като броят им е по преценка на учителите. Цялостното представяне на ученика през годините е решаващо за крайния му успех, а не оценката от матурата и изпитите в края на етапите на обучение, което спестява стреса от явяването на изпит.

Това, което мотивира шведските ученици да учат, е желанието да си осигурят добър живот, което не значи задължително висше образование, а професия. Тези, които имат амбиции, са достатъчно добре подготвени да продължат в университет, където обучението е съсредоточено върху необходимите за специалността им предмети и е съчетано с много практика.

По въпроса с дисциплината и проблемното поведение на някои от учениците директорката казва, че е длъжна да реагира на всеки сигнал, подаден от учителите, и да обсъди и състави план за работа с ученика. За това тя разчита на екипа от специалисти в училището, които отговарят за здравето и социалното състояние на децата. Случаят се обсъжда с училищния лекар или медицинска сестра, психолог, кариерен консултант, с родителите, за да се помогне на детето да преодолее проблемите си и да се съобрази с правилата на поведение. Наказания не се прилагат. При изключителни случаи се търси съдействие от социалните служби или полицията.

Кремена Сьодерстрьом е директорка на училището "Игелста" в град в близост до Стокхолм, известен с голям брой имигранти, висока безработица и престъпност. За няколко години тя успява да превърне училището от проблемно в проспериращо

Още за шведското училище чуйте в звуковия файл.

Снимка – личен архив


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03