В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо, преводач, природолюбител, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица. Отговорът на този въпрос е – нищо.
"Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която са достатъчно оперени да напуснат гнездото, макар и още да не могат да летят. Това е нормален процес. Когато видим такава птица решаваме, че тя бедства, но всъщност тя изследва и родителите ѝ знаят къде е.", обяснява Маринов.
Докато птицата се учи да лети, пада и отново полита, нейните гръдни мускули и мускулите на крилете ѝ заякват. Най-добре е в такъв момент човек да не се намесва, заявява Маринов. Птицата може да се вземе и да се постави на най-близкия възможен клон – с тази помощ се изчерпват нещата, които трябва да се направят от страна на съвестните граждани.
Маринов обръща внимание, че в случаите, в които намерената птица е видимо ранена, би следвало да бъдат взети допълнителни мерки. Природолюбителят съветва слушателите да се снабдят с координатите на един-два центъра за грижа и спасяване на диви животни, за да получат при нужда съвет от специалистите. В София помощ може да окаже Фондация "Дивите животни", а в Стара Загора – спасителният център към "Зелени Балкани", допълва Маринов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg