Художникът Андрей Янев за експозицията "Атон в рисунки и фотографии", която се открива на 22 май в Рим и Ватикана под егидата на президента на Република България Румен Радев
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на Андрей Янев и Мирослав Дачев ще бъде представена на територията на Папския латерански университет в Рим по случай Празника на българската писменост и култура. Тя се открива на 22 май във Ватикана под патронажа на президента на Република България Румен Радев и ще продължи до 24 май.
Творбите в експозицията са плод на над 50 експедиции до Света гора в рамките на две десетилетия. Това означава многократно присъствие във всички светогорски манастири и в голяма част от скитовете на монашеската република, усещане за Света гора, доближаване до истинската ѝ същност. Затова подбраните изображения в поредицата от изложби през годините не просто показват, а изразяват вътрешното усещане за Атон, заедно с поклонничеството, с творческия и изследователския импулс.
Зад силуетите на светите обители, застинали в част от рисунките и фотографиите, се крият не географски, а духовни територии. Там протича ежедневието на Света гора и литургичното време – към тези два различни ритъма, а всъщност един и същ, са насочени немалка част от творбите. В този смисъл изложбата разкрива и жанрови ситуации от живота на монасите в Света гора – видимо в портретните и репортажните фотографии от литии, литургии и поклонения, невидимо – зад притулените стени на келията "Достойно ест", скита "Свети Андрей", или зад гордите осанки на манастирите "Великата Лавра", "Ватопед“, "Пантократор”, "Симонопетра“ и "Зограф”.
"Атон в рисунки и фотографии" се опитва не просто да запознае зрителите със Света гора – Атон, а да ги подготви за лично духовно общуване с нейните необятни и съкровени пространства. "Атон в рисунки и фотографии" е картография на нашите духовни пътувания през годините, към които всеки може да стане съпричастен. Атон не е в рисунките и фотографиите, но стаен зад тях, човек може да бъде потърсен, открит и превърнат в част от нашето търсещо спасение "аз" – твърдят авторите.
Андрей Янев е художник, чието име свързваме с множество изложби живопис в България и чужбина, с редица творчески национални и международни проекти, с престижни награди в областта на изкуството. Атон е една от основните теми на неговото творчество, чрез която е разпознаваем както в България, така и в различни европейски държави, в САЩ и Китай.
Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" и член-кореспондент на БАН. Автор на девет тома от поредица "Атониада", която излиза с благословия от Атон и е част от колекциите на всички Светогорски манастири, на различни световни библиотеки и на Ватиканската библиотека.
Събитието се осъществява със съдействието на: Министерството на културата на Република България, на Западно- и Средноевропейска епархия на Българската православна църква – Българска патриаршия, Папския Латерански университет, Посолството на Република България при Светия престол и при суверенния Малтийски орден, Българския културен институт в Рим, БПЦО "Свети Седмочисленици“ в Рим, Център за културни и семиотични изследвания в България и проф. д-р свещ. иконом Иван Иванов Кюмурджийски, църковен администратор за Италия и Малта на Западно- и Средноевропейска епархия.
Димитрина Кюркчиева разговаря с художника Андрей Янев в "Артефир", чуйте разговора в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg