Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Атон в рисунки и фотографии" във Ватикана за 24 май

Художникът Андрей Янев за експозицията "Атон в рисунки и фотографии", която се открива на 22 май в Рим и Ватикана под егидата на президента на Република България Румен Радев

Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на Андрей Янев и Мирослав Дачев ще бъде представена на територията на Папския латерански университет в Рим по случай Празника на българската писменост и култура. Тя се открива на 22 май във Ватикана под патронажа на президента на Република България Румен Радев и ще продължи до 24 май.

Творбите в експозицията са плод на над 50 експедиции до Света гора в рамките на две десетилетия. Това означава многократно присъствие във всички светогорски манастири и в голяма част от скитовете на монашеската република, усещане за Света гора, доближаване до истинската ѝ същност. Затова подбраните изображения в поредицата от изложби през годините не просто показват, а изразяват вътрешното усещане за Атон, заедно с поклонничеството, с творческия и изследователския импулс.

Зад силуетите на светите обители, застинали в част от рисунките и фотографиите, се крият не географски, а духовни територии. Там протича ежедневието на Света гора  и литургичното време – към тези два различни ритъма, а всъщност един и същ, са насочени немалка част от творбите. В този смисъл изложбата разкрива и жанрови ситуации от живота на монасите в Света гора – видимо в портретните и репортажните фотографии от литии, литургии и поклонения, невидимо – зад притулените стени на келията "Достойно ест", скита "Свети Андрей", или зад гордите осанки на манастирите "Великата Лавра", "Ватопед“, "Пантократор”, "Симонопетра“ и "Зограф”.

"Атон в рисунки и фотографии" се опитва не просто да запознае зрителите със Света гора – Атон, а да  ги подготви за лично духовно общуване с нейните необятни и съкровени пространства. "Атон в рисунки и фотографии" е картография на нашите духовни пътувания през годините, към които всеки може да стане съпричастен. Атон не е в рисунките и фотографиите, но стаен зад тях, човек може да бъде потърсен, открит и превърнат в част от нашето търсещо спасение "аз" – твърдят авторите.

Андрей Янев е художник, чието име свързваме с множество изложби живопис в България и чужбина, с редица творчески национални и международни проекти, с престижни награди в областта на изкуството. Атон е една от основните теми на неговото творчество, чрез която е разпознаваем както в България, така и в различни европейски държави, в САЩ и Китай.

Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" и член-кореспондент на БАН. Автор на девет тома от поредица "Атониада", която излиза с благословия от Атон и е част от колекциите на всички Светогорски манастири, на различни световни библиотеки и на Ватиканската библиотека.

Събитието се осъществява със съдействието на: Министерството на културата на Република България, на Западно- и Средноевропейска епархия на Българската православна църква – Българска патриаршия, Папския Латерански университет, Посолството на Република България при Светия престол и при суверенния Малтийски орден, Българския културен институт в Рим, БПЦО "Свети Седмочисленици“ в Рим, Център за културни и семиотични изследвания в България и проф. д-р свещ. иконом Иван Иванов Кюмурджийски, църковен администратор за Италия и Малта на Западно- и Средноевропейска епархия.

Димитрина Кюркчиева разговаря с художника Андрей Янев в "Артефир", чуйте разговора в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31
 Антон Митов и Елена Веселинова

Антон Митов представя: Елена Веселинова, студентка

Елена Веселинова е втори курс студентка по медицина в СУ "Климент Охридски". Стипендиант е на програма "Готови за успех" и е одобрена за научен обмен в Тунис, където ще прекара един месец в отделение по Имунология. За разликите между поколенията, франкофонията и социалните текстове на френския певец Струмая. Размисли за феминизма и отношението..

публикувано на 03.06.24 в 09:02
Калина Иванова, Габриела Петрова и Виктория Бакърджиева

"Вълшебната градина" и нейната хармонията с архитектурата

Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова , Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата..

публикувано на 03.06.24 в 08:32
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05