Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.
За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден".
Румен сподели, че го е върнала носталгията, както и идеята, че селският живот е възможен в наше време. Той вижда селото като приятно място за млади хора, където може да се живее и да се развива пълноценно. На моменти усеща, че това е един вид протест. Изисква се голяма саможертва, за да живееш на село и в същото време да протестираш срещу демографската криза и обезлюдяването на всички крайгранични села в България. Според него това е смесица от носталгия, мечта и своеобразен тих протест.
Ново село е голямо село и „ако човек се озове в центъра, ще се почувства като в малко градче.“ Румен описва селото като място с читалище, добре павирани улици, часовникова кула и всякакви административни сгради. Къщата му все още е в процес на възстановяване, като концепцията е да се използват максимално много традиционни строителни материали и техники, както и естествени материали. За да е удобна за живот в 21-ви век, той разчита на съвременни материали в по-специфични помещения, като банята.
Румен споделя, че вече се чувства част от селото. Още с първата крачка съседите го поздравили и започнали да гледат на него като на съгражданин, който живее пълноценно в Ново село и се бори за решаването на местни проблеми. Бъдещето той вижда като по-близко до природата, но с всички удобства на съвременната градска среда, чисто административни и обществени услуги.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg