"Гайдарят" е роман за любовта на обикновения българин към всичко свято. Автор е дипломатът от кариерата Светлозар Панов, познат на българските читатели с романите "Царицата" и "Дяволът".
В "Terra Култура" Панов споделя, че "Гайдарят" пренася читателя в едно по-далечно историческо време, което по дух наподобява нашето съвремие. "Българите преди два века също са се отнасяли много сериозно към идеята да образоват своите деца.", разказва авторът и допълва, че именно тогава се заражда равенството между мъжете и жените в българското общество, тъй като момичетата за първи път биват привлечени в училищата. В онова време, както и сега, хората пътуват и напускат родината в търсене на щастие, казва гостът.
По думите на Панов в романа няма героични акценти, присъщи за повечето български исторически сюжети. "Книгата е за човека, който търси свободата на духа и преодолява затрудненията на живота.", заявява писателят. Темите в "Гайдарят" са човешки и земни – близки до днешния читател, макар и ситуирани в друга епоха.
Панов разказва, че идеята за романа се появява по време на престой в Дъблин. Търсейки духовната връзка между България и Ирландия, писателят я открива в музиката, в гайдата, в общия стремеж към свобода и във веселието.
Дипломатът с тревога споделя, че днес наблюдава в обществото ни липса на емпатия и съпричастност. Панов вярва, че този духовен срив може да бъде преодолян само чрез четенето на книги и досега до култура.
"Днес България е едно достойно място. Имаме шанса да тръгнем напред и нагоре, но без духовността това не може да се получи.", заявява Светлозар Панов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg