Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Няма граница за човешките мечти и стремежи

Снимка: @iztokzapad

"Старостта е факт, който трябва да приемем доброволно и съзнателно да превърнем в пътешествие, може би най-трогателното и плашещото от всички досега" – пише д-р Владимир Симов в своето голямо изследване "Остаряването". Той смята своя труд за първата крачка към формирането на школа по геронтопсихиатрия у нас и се надява младите му колеги да се заинтересуват от темата. "Демографски ние трябва да предифинираме представите си за живота, тъй като е изчислено, че до 2045 година броят на възрастните хора над 65 години ще бъде по-голям от хората, които са до 15-годишна възраст. – казва д-р Владимир Симов – В момента има огромен рекламен сектор, който се опитва да обхване възрастните хора. Те изведнъж се превърнаха в един желан таргет и за търговците и за политиците."

"Човешката личност е социален конструкт, тя се състои от трайни личностови черти, но и от това, което се нарича темперамент, генетичната заложба. Тоест личността е един многопластов механизъм, който може да се приспособява към начина на живот. Адаптирането към условията на живот е един от основните фактори, които гарантират качествено остаряване. Заедно с доброто физическо здраве. Но ако трябва да вкараме един по-интелектуален акцент, за успешното остаряване е важно животът да има смисъл. Възрастните хора изведнъж се изключват от обществото и се оказват в социален вакуум. Но тези, които съхраняват професията си или се включват в някакви благотворителни организации и други дейности успяват меко да се трансформират, и са по-удовлетворени."– обяснява д-р Симов

Грижите за възрастните хора у нас се нуждаят от много промени и работа на много нива. "Има нужда от геронтопсихиатри, които да работят с определен тип диагностични тестове, да познават добре лекарствата и проучванията. Надявам се, че ще има колеги, които ще допринесат към това. Ние нямаме извънболнични психиатрични служби, нямаме мрежа"– казва Д-р Симов.

Чуйте още от разговора с д-р Владимир Симов в "Какво се случва".


Владимир Симов
завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихевиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология "К. Г. Юнг". За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.

През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.

Наред с медицинското си образование, Владимир Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка.

Автор е на романа "Мъж и Жена сътвори го"; есеистичната книга "Пространства на мълчанието" и сборника от разкази "Непокорни пеперуди".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30