От юни жителите на сръбския град Цариброд ще имат възможността да слушат гласовете на БНР. За българите, които обхащат 45 % от населението в града, и за новото споразумение между БНР и Радио и телевизия "Цариброд" в "Нашият ден" разказва журналистът Анелия Торошанова.
По думите на Торошанова първо ще започнат да се излъчват обедният осведомителен бюлетин и репортерският обзор в "Седмицата на бързи обороти" – информационни материали, които отразяват социалния, културния, икономическия и политическия живот у нас. Българите в Цариброд ще имат достъп до документални и детски програми, музикални и развлекателни програми, видеосъдържание, музикални звукозаписи на произведения от български автори и изпълнителни. Ще звучи радиотеатър, а веднъж в годината предаване "Радиокафе" ще гостува в Цариброд. Традиционно предаването се излъчва там по повод сръбската Нова година на 14 срещу 15 февруари и по повод празника на община Цариброд – 21 септември.
В Цариброд живеят българи, съхранили своето национално самосъзнание и милеещи за България, разказва Торошанова. Техните проблеми са сходни с нашите, като едно от големите предизвикателства е справянето със задръстванията на ГКПП "Калотина" през летния сезон – това е споделил Владица Димитров, кметът на Община Цариброд. От сръбска страна вече е изпратено предложение към МВнР в България за обособяване на отделен граничен пункт, предназначен само за сръбски и български граждани. Около 1000 души всеки ден преминават границата, тъй като жители на Цариброд работят и учат в България, затова е необходима политическа воля и от наша страна за решаване на този въпрос.
Торошанова отправя призив към слушателите да се разходят до Погановския манастир "Св. Йоан Богослов", преди да се образуват километричните опашки на границата. Манастирът се намира на 80 км. от София и е бил част от Кюстендилското деспотство. Църквата е изографисана в края на XV век и в нея се съхранява чудотворна икона на св. Богородица.
Цариброд е красиво място със съхранени традиции и жив дух, споделя Торошанова. Културният живот в града кипи. Благодарение на БНР Царибродският оркестър към Радиото и телевизията е записал диск със 10 песни на български език – поредното доказателство, че хората там са съхранили българщината в себе си.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg