Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Опасенията за контролиран и купен вот винаги са основателни

| обновено на 29.05.24 в 11:46
Снимка: Ани Петрова

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) препоръча изпращането на мисия за наблюдение на предстоящите избори, изразявайки загриженост за възможни случаи на купуване на гласове и контролиране на гласоподавателите. В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" Никола Тулечки, основател на "Данни за добро", коментира дали тези опасения са основателни.

 "Тези опасения винаги са основателни", каза Тулечки. Той посочи, че наблюдават изборите от няколко години и отчитат, че от април 2021-ва година насам "най-видимите случаи на контролиран и купен вот буквално са изчезнали." Това е обнадеждаващо, но според него не трябва да се "разсейваме", за да не се върнат тези практики.

Тулечки обясни, че има много фактори, които правят организирането на купен вот по-скъпо, по-рисково и по-трудно. Политическата цена за подобни практики се е повишила, а демографските промени също оказват влияние - все по-малко хора живеят в крайна бедност, която ги прави податливи на манипулации. "От наша гледна точка, факторите са по-скоро обнадеждаващи", допълни той.

Никола Тулечки

Контролираният вот е по-труден за наблюдение, защото не е толкова видим и е по-размит, обясни Тулечки. Купеният вот има видима част, която може да бъде проследена, докато контролираният вот е по-скрит и разнообразен по секции и общини, особено в райони с големи предприятия. Според него и в тези райони има спад на контролирания вот поради увеличения плурализъм и демографските промени. 

"Намесата на Министерството и неговите органи при контролиран вот е много трудна, защото процесите са много по-скрити", обясни Тулечки. Относно купения вот и дейността на МВР, той отбеляза, че обикновено се правят няколко знакови акции месец преди изборите, които рядко водят до присъда и никога не засягат организаторите на купуването на гласове. Обикновено се хващат най-нисшите във веригата.

"Гледайки кампанията, много се озадачавам какво точно е посланието и кой на кого говори", каза Тулечки. Той изрази мнение, че всички партии говорят по-скоро на твърдия си електорат. Според него фактът че имаме избори две в едно и че кандидатите на партиите са както за евроизбори, така и за парламентарни избори, е неразбираем. "Очаквам този път да има малко по-фокусирана кампания и много се надявам да няма някакви активни мероприятия", завърши Тулечки.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам - идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45