Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко за здраве, здраве за всички": 77-та Световна здравна асамблея

Изготвянето на пандемичен договор няма да се осъществи в рамките на асамблеята

Снимка: СЗО

В момента протича 77-та Световна здравна асамблея, организирана от СЗО под надслов "Всичко за здраве, здраве за всички". Форумът, чиято цел е да бъдат очертани днешните здравни предизвикателства, ще продължи до 1 юни с участието на високопоставени медицински и политически представители от цял свят. В "Lege Artis" доц. Ангел Кунчев – водещ на българската делегация – разказва повече за целите на асамблеята.

"Човек се бори с различни заразни болести, откакто е възникнал като вид. Поне за тези 11 болести, включени в нашия имунизационен календар, както и за още няколко, имаме оръжие да ги предотвратяваме и да освободим обществото от тях – едно от най-големите постижения на медицината изобщо. Това зависи от нашата организация, от отношението към ваксините, от това да отговаряме на всички въпроси на родителите и да предотвратяваме страхове. Всяка една страна, която има 95 % имунизационно покритие, може да бъде сигурна, че е гарантирала на обществото си невъзникване на епидемии.", заявява главният държавен здравен инспектор. По думите на доц. Кунчев всяка година възникват и непредвидени обстоятелства – завръщане на болести  или поява нови зарази – но това е част еволюционния процес, в който микроорганизмите се борят за своето оцеляване, пояснява специалистът.

Акцент в Световната здравна асамблея е изготвянето на пандемичен договор, като вече е ясно, че подписването на такова споразумение няма как да бъде осъществено в рамките на това събиране, заявява доц. Кунчев. "Споразумение трябва да има, тъй като всички осъзнаха, че ако искаме да сме по-подготвени, по-бързи, по-ефективни за бъдеща епидемия, трябва да работим в синхрон.", казва доцентът и допълва, че България е убедена в необходимостта от такъв договор.

Споразумението би определяло задълженията на страните да споделят бързо информация, за да бъдат взети ефективни мерки при възникване на ситуация от непредвиден характер. Всяка страна, подписала договора, би била задължена да предостави незабавно генетични проби и информация, така че да не се забави работата по изготвянето на ваксина и лекарства.

"Здравеопазване не може да се прави от едно министерство или шепа професионалисти, докато то не е дело на цялата държава. Ние имаме много претенции към здравната система в страната, относно достъп, качество, кадри.", казва доц. Кунчев и допълва, че "здраве за всички" означава именно достъпност, а "всичко за здраве" – държавна политика, която да приоретизира въпросите за здравето.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25