Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 филма от 18 държави в "Златната липа"

XI издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино в Стара Загора.

От 1 до 5 юни в Стара Загора започва 11-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа". В това издание ще бъдат показани 50 ленти от 18 държави, сред които филми на Нури Бигле Джейлан, Роман Полански и Франсоа Озон.

Целта на фестивала "Златната липа" е да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. Фестивалът има две програми: конкурсна и съпътстваща.

В конкурсната програма селектираните филми се оценяват от жури с международно участие. Тази година председател на журито е Геновева Димитрова, която е сред водещите български филмови критици, останалите членове са: Линда Олте – латвийски режисьор, сценарист и редактор, Мариуш Гжегожек – полски филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент, британската актриса Пандора Джоунс и Санжин Малешевич – филмов и визуален творец спечелил множество награди, който е от Босна и Херцеговина.

Тази година специален гост на фестивала е актрисата Ели Скорчева, която се завърна в голямото кино с блестящото изпълнение на ролята на Блага във филма на Стефан Командарев "Уроците на Блага".

Магдалена Ралчева
Желанието на организаторите е всяка година съпътстващата програма на фестивала да бъде посветена на кино от различни части на Европа, отделно има и специална секция за новите български филми, представени от създателите им и актьорския състав.

Организирането на фестивала се извършва с подкрепата на Община Стара Загора. Прожекциите и събитията, част от съпътстващата програмата на фестивала, се провеждат при вход свободен.

Режисьорът и директор на Международния филмов фестивал "Златната липа" Магдалена Ралчева беше гост в "Артефир" преди началото на фестивала. Чуйте интервюто в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49
Част от участниците в хумористичните празници през 2024 г.

Смешен ли си – пиши!

За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..

публикувано на 03.02.25 в 13:54

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20