Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Радостина Ценова: Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието

Атанасовско езеро
Снимка: biodiversity.bg

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас.

Радостина Ценова

Бургас е разположен на три езера и едно море. С пролетта се събужда природата, а през летния сезон морският град привлича множество посетители. За да засили туристическия интерес в различни направления, Община Бургас организира тематични уикенди. Фондация "Биоразнообразие" е партньор в "Зеления уикенд", изтъква Ценова. В средата на май се е състояло поредното такова събитие, в което хора от всякакви възрасти са се включили в интересни инициативи сред природата.

Ценова разказва за проекта "Атанасовско езеро: Лагуната на живота", финансиран от програма LIFE на Европейската комисия в партньорство с "Черноморски солници", Българското дружество за защита на птиците и организацията "Заедно 2011".

По думите на Ценова фондация "Биоразнообразие" работи в полза на Атанасовското езеро още от 1994 година, когато са направени първите по-сериозни научни проучвания, свързани с плана за управление на резервата. През годините неправителствената организация е изпълнявала консервационни дейности в защитената местност. След превръщането на прилежащите села в квартали на Бургас Атанасовското езеро вече е градски природен обект. Това, от една страна, предоставя нови възможности, а от друга – представлява голямо предизвикателство. "Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието", заявява Ценова.

Езерата Мандра и Вая край Бургас са сладководни, но със солени участъци. Според Ценова тези природни дадености не се използват като потенциал, а биха могли да са място за контакт с природата и отдих.  

Необходимо е хората да търсят по-осъзнат контакт с природата, затова фондация "Биоразнообразие" поставя акцент върху гражданската наука, като организира градски експедиции. По време на тези събития участниците научават различни интересни факти за природната среда, запознават се с научната екипировка и различните изследователски занимания.  

Следващата експедиция "Градски изследователи" ще се състои на 13 юни в бургаския парк "Света Троица". Ценова отправя покана към всички желаещи да се включат в събитието.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕнЕфект: енергийна трансформация, доверие и устойчивост

Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..

публикувано на 14.07.25 в 10:09
Дискусия: В търсене на справедливостта, Виенски университет  

Памет и вина: 30 години от геноцида в Сребреница

30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..

публикувано на 14.07.25 в 09:25
Николета Даскалова

Николета Даскалова: Атакуваните журналисти не трябва да мълчат

Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..

публикувано на 14.07.25 в 08:55
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45