Със спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия" ще бъде открит на 10 юни Националният фестивал на малките театрални форми във Враца. Той е най-старият театрален форум в България и тази година е 34-тото му издание.
В седемте фестивални дни до 16 юни зрителите ще имат възможност да видят 14 постановки, избрани от селекционерите Мирослава Тодорова, драматург на Народния театър "Иван Вазов", и режисьорите Дина Маркова и Благой Бойчев.
Домакините от Драматично-кукления театър във Враца участват във фестивалната програма с две свои представления – "Добре дошли в България 2", с режисьор Гергана Димитрова, и "Убийството на Гонзаго", с режисьор Пресиян Кузов.
На 13 юни актьорите от НЦК "Трайко Прокопиев" – Куманово (Република Северна Македония) ще представят спектакъла "Драма, изгубена във времето" от Сашко Насев. Постановката е на българския режисьор Владлен Александров.
Националният фестивал на малките театрални форми има конкурсен характер и най-добрите постижения ще бъдат отличени от жури с председател проф. д-р Калина Стефанова, театровед, и членове Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – театрален режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище.
Специален гост на тазгодишното издание, извън конкурсната програма, е Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп", който представя една все още нетрадиционна за България театрална форма – така наречения "театър в кутия". Това е театър само за един зрител. Характерното е, че актьорите представят своите театрални миниатюри в малка сценична кутия, с малки кукли и предмети, съпроводени от музика, осветление и други сценични ефекти. Всяко представление продължава от 3 до 5 минути, като може да се гледа само от един човек.
От тази година Националният фестивал на малките театрални форми във Враца е с ново лого. Негов автор е Ивайло Никодимов – син на художника Никодим Ненов, който е автор на предишното лого.
Програмата на тазгодишното издание представи в "Артефир" режисьорът Владлен Александров, директор на фестивала и на Врачанския театър, който е организатор на театралния форум.
Снимки – Национален фестивал на малките театрални форми във Враца и БТА
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg