Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какво да се пазим сред природата?

Снимка: БГНЕС

Новите опасности в планините, свързани с промените на климата – разговор в "Нашият ден" с Момчил Цветанов, планински водач и инструктор по оцеляване.

По думите на Цветанов климатичните промени представляват нормален природен процес, въпреки че хората ги възприемат като сериозна заплаха. Опасностите за човека насред природата не са нови, но сякаш са по-изявени, затова е добре да бъдем бдителни по време на излет.

Цветанов изброява някои от насекомите, от които човек трябва да се пази. Боровата процесионка е вид молец, който през зимата прекарва в гнездо по върховете на иглолистните дървета като черния бор. Около март месец гъсениците падат на земята и започват да пълзят една зад друга подобно на процесия. Тези насекоми представляват силен алерген и за домашните животни, и за хората, тъй като телата им са обсипани с множество микрокосъмчета.

Сколопендрата или гигантската стоножка е друго насекомо, което трябва да избягваме при досег с тревни площи.

Особено опасни са и стършелите, чиято популация расте. Стършелите са разузнаващи и любопитни животни и могат да бъдат привлечени от светлината на челник или от миризмата на различни спрейове и кремове по кожата, предупреждава Цветанов. Планинският водач съветва хората да не ходят с голи крайници из планината и да бъдат добре екипирани.

Още една заплаха в природата представляват и змиите. Пепелянката има рогче на носа и се среща в каменисти, напечени места. Усойниците живеят високо в планината на поляни, където се срещат туфи по-висока трева.

Растенията също могат да предизвикат тежки алергични реакции, заявява Цветанов. Росенът, макар и красив, има изгарящ ефект и оставя сериозни мехури по кожата.

Цветанов призовава слушателите да бъдат внимателни и дисциплинирани в природна среда.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31