Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От механиката до магията, или през погледа на часовникаря

| обновено на 10.06.24 в 11:59
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" става дума за часовниците и времето – със Станимира Кацарова, часовникар. Тя има ателие в центъра на София, известно за мнозина.

Днес в Япония се отбелязва Денят на часовника. През 671 година се твърди, че за първи път се появява часовник в двореца на японския император. В този специален ден Станимира Кацарова споделя своите мисли и опит в ефира на предаването.

"Часовниците си отмерват, вървят си и не ни чакат. Времето не ни чака, можем да го забавим, когато правим нещо хубаво и приятно, и тогава времето за нас спира, но за околните няма как да спре", разказва Кацарова.

Тя попада в професията случайно, но както сама отбелязва, в живота няма нищо случайно. "Дори не носех ръчен часовник. Предложиха ми да започна като помощник – да сменям каишки и батерии. И страшно много ми хареса, наблюдавах работата на часовникарите и така се потопих в тази необикновена професия, която е много увлекателна", добавя тя.

"Любимият ми момент е, когато се съсредоточавам в направата на някой часовник и всичко спира. Вглъбяваш се и редиш един пъзел. Когато правиш нечий часовник, усещаш енергията на човека, който го ползва. Има часовници, които се ремонтират лесно и такива, които се ремонтират много трудно без видима причина, но когато видиш човека, ти се изяснява, че енергията на човека се отразява на часовника", отбелязва Кацарова.

Тя говори с уважение за своя ментор, един от най-известните часовникари в София, който продължава да ходи по обучения. "Това е професия, в която трябва непрекъснато да се усъвършенстваш", подчертава Кацарова.

Станимира Кацарова вярва, че професията на часовникаря има бъдеще. "Хората носят часовници, но часовникът става по-скоро аксесоар към тоалета и облеклото. Часовникът е и белег за престиж. Хората, които са на по-високо ниво, виждат часовника и по него преценяват. Банкерите например често гледат часовника и могат да ви дадат заема, който искате, например, ако сте със скъп часовник", обяснява тя.

В края на предаването Кацарова обявява часа на провеждането на интервюто, поглеждайки мобилния си телефон. Този финален жест деликатно подчертава връзката между традиционните часовници и съвременната технология.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05