Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грандиозен концерт отбеляза включването на италианското оперно пеене в списъка на ЮНЕСКО

| обновено на 11.06.24 в 10:11
Снимка: Уикипедия

На сцената на римския амфитеатър "Арена ди Верона" в Италия бе проведен забележителен концерт под диригентството на световноизвестния маестро Рикардо Мути. Събитието бе организирано по повод включването на италианското оперно пеене в списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

Концертът, който привлече многобройна публика, беше съпроводен от оркестър, състоящ се от 160 музиканти и хор от 300 изпълнители от водещите италиански оперно-симфонични фондации. Под диригентството на маестро Мути, музикантите и хористите от най-престижните италиански театри, включително "Ла Скала" в Милано и "Ла Фениче" във Венеция, изпълниха арии от най-известните италиански композитори на XIX век.

Публиката имаше удоволствието да чуе изключителни изпълнения на арии от "Мадам Бътерфлай", "Бохеми" и "Тоска" на Джакомо Пучини, чието творчество бе почетено по случай стогодишнината от смъртта му. Освен това, прозвучаха и откъси от "Травиата" и "Риголето" на Джузепе Верди, както и от "Норма" на Винченцо Белини.

Италианското белканто бе официално включено в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО през декември 2023 г. Това признание беше приветствано от Рим като глобален признак за „съвършенство“ в оперното изкуство.

В предаването "Нашият ден“ по БНР Сава Славчев, преподавател в Музикалната академия, коментира събитието: "Това беше повод за голяма радост, защото ЮНЕСКО окончателно вписа италианската опера в списъка на световното културно нематериално наследство. Италия винаги е била водеща в културния свят със своите многобройни паметници на културата. Италианците са първите, които започват да разговарят и рецитират, пеейки още в края на ХVI век, и това изкуство се разпространява по всички дворове в Европа през XVII век.“

Концертът в “Арена ди Верона” продължи 3 часа и 40 минути, демонстрирайки сложността и многообразието на оперното изкуство. Славчев подчерта, че организацията на такова събитие е изключително сложна задача.

Славчев също така отбеляза, че България може да се гордее с оперното си изкуство и с множеството талантливи певци, които страната е дала на света, както в миналото, така и днес. Той насърчи усилията за подкрепа и развитие на младите таланти в България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27