Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелените политики между мит и реалност

Снимка: istd.bg

Дезинформацията и разпространяването на митове все по-явно руши демократичния процес. Как изглеждаха предизборната кампания и намеренията на кандидатите по отношение на климатичните промени – разговор с Асен Ненов – съпредседател на Института по кръгова икономика и представител на Коалиция за климата – България.

Зелените политики са присъствали като тема в публичния дебат, но с обратен знак, заявява Ненов. Партиите са решили, че народът ще хареса охулването на усилията за справяне с климатичните промени и катастрофата на биоразнообразието, смята екологът.  

 "От проучването на Евробарометър стана ясно, че българите са първенци във възприемате на околната среда като нещо, което трябва да се защити. Тук има някакво странно противоречие и активен процес за разрушаване на това разбиране в българите.", коментира Ненов.

Поне четири парламентарно представени партии у нас и в Европейския парламент обещават да изискат преговаряне на "необмислената" Зелена сделка. По думите на Ненов аргументите, с които си служат тези политици, не почиват на реални данни, а представляват митове.

Екологът изброява част от най-разпространените митове, свързани с климатичните промени и Зелената сделка – забрана на старите сортове, ядене на насекоми, ограничаване на къпането и пътуването. По думите на Ненов е абсолютен мит, че изменението на климата е естествен процес, с който няма смисъл да се борим чрез зелени политики. "Разпространеното схващане, че Зелената сделка ще унищожи енергетиката и земеделието и ще ни направи по-бедни, е заблуда", заявява гостът.

Ненов е убеден, че политиците рано или късно ще бъдат принудени да се отнесат сериозно и отговорно към климатичните промени, защото те ще ни притиснат и няма да има друг избор.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55