Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Невидимите животни" и политическата отговорност

Стефан Димитров: Темата за правата на животните придобива отчетливо място в политическия дискурс у нас

Снимка: Pixabay

Темата за защитата на животните в рамките на изминалата предизборна кампания в "Нашият ден" коментира Стефан Димитров от организацията "Невидими животни".

По думите на активиста темата за правата на животните придобива отчетливо място в политическия дискурс у нас. Гражданската инициатива на "Невидими животни" е срещнала подкрепа в лицето на редица политически партии и надеждата е, че скоро ще има положителни законодателни промени, заявява Димитров.

Гостът изброява някои от политическите сили, заявили своята подкрепа по време на предизборната кампания – коалиция "Солидарна България", ПП-ДБ, "Зелено движение". Кандидатите на БСП и ГЕРБ-СДС в европейските парламентарни избори също са изразили готовност да се ангажират с проблема на европейско равнище, допълва Димитров.

Основните акценти в дебата са забраната на клетъчно отглеждане на животни в индустриалното животновъдство, забрана на фермите за норки и лисици и преминаване към наука без експерименти върху животни.

Европейските граждански инициативи са начин за пряко участие в демократичните процеси в ЕС, изтъква Димитров. ЕК е отвърнала положително на инициативите, свързани със защитата на животните, и се очаква в новия мандат на Комисията да бъде прието законодателство в тази област. Димитров изразява надежда, че избраните евродепутати ще отстояват гласа на българските граждани в този процес.

Във връзка с насилието над домашни животни Димитров заявява, че се очакват законова регулация на развъдниците – особено на тези, които произвеждат специфични породи домашни любимци.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване, което ще търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08
Марияна Дойкова

Часовете по физическо възпитание: Достатъчни ли са за децата ни?

На днешния 27 септември отбелязваме Европейския ден на спорта в училище, а темата за физическата активност на подрастващите придобива все по-голяма важност в светлината на тревожни статистики. По данни на Световната здравна организация, 32% от децата между 5 и 15 години в България са със затлъстяване , което поставя страната ни сред десетте водещи..

обновено на 27.09.24 в 10:55

Нова мисия за старата техника: Включете се в "Донеси платка"

Вниманието ни е насочено към една иновативна доброволческа акция в Сливен, наречена "Донеси платка". Идеята на инициативата е да се събират платки от разглобени или цели електрически уреди, които след това биват разглобявани от организаторите с помощта на доброволци. Различните компоненти се изпращат на правилните места за рециклиране. Основателят на..

обновено на 27.09.24 в 10:02