"За поетите думата освен значение е особено съчетание от звуци, има особена дължина и тежест, съдържа особена багра, носи особена атмосфера. Поради това за поетите не съществуват синоними; всяка дума е незаменима. Те я виждат, чуват, опипват и усещат. Който няма това сетиво, ако щете, материално отношение към нея, той не е поет", Атанас Далчев
Нов български университет и Столична библиотека отбелязват 120-годишнината от рождението на Атанас Далчев с Национален форум на 12 юни, когато е рожденият ден на световния поет, преводач и литературен критик.
Юбилейните чествания ще започнат в 17.00 часа с откриването на Фотодокументална изложба "Сънища през очилата" – с артефакти, архивни документи, фотоси и емблематични издания на Атанас Далчев (Мраморно фоайе на Столична библиотека).
Събитието ще продължи с празнични слова на проф. д-р Божидар Кунчев, проф. Михаил Неделчев и проф. д.н. Пламен Дойнов, Кръгла маса "120 години Атанас Далчев" – с участието на доц. д.н. Морис Фадел, доц. д-р Надежда Стоянова, д-р Илвие Конедарева, Борис Илиев и др., четене на стихотворения и фрагменти от Атанас Далчев – с участието на студенти на доц. Снежина Петрова от програма "Театър" на НБУ, както и с рецитал с стихотворения, посветени на Атанас Далчев.
Празничната вечер ще завърши с прожекция на документалния филм "Атанас Далчев – филмов силует" (1969) със сценарист Радой Ралин и режисьор Николай Петков (19.00 часа, Американски център на Столична библиотека).
Честванията са с вход свободен за всички приятели на Далчевото творчество и съмишленици на неговите идеи в изкуството.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg