През месец април предаването "Портрети" представи творческата история на певеца Атанас Панайотов– един от популярните изпълнители на песни от Шуменско от втората половина на миналия век, концертирал с певци като Мита Стойчева, Борис Машалов, Йовчо Караиванов, Соня Кънчева и много други.
Атанас Панайотов е роден е в с. Янково, област Шумен през 1932 година. Той е един от малкото добре образовани народни изпълнители от това поколение. Завършва математическа гимназия в Шумен и специализира руска филология в Софийски университет.
От дете мечтае да пее красивите смядовски и шуменски песни на родния край. Желанието му се сбъдва и изпълнителят реализира богата звукозаписна дейност за фонда на Радио Варна, Радио София, Радио Шумен, Радио Пловдив и Радио Стара Загора.
Красивият му глас и интересния репертоар, провокираха любопитството ми да науча повече и да подредя пъзела на неговия живот.
Той напусна този свят на 80 годишна възраст, през 2012 година.
Песните му, записани за фонда на БНР, почти не звучат през последните три десетилетия. Музикалните архиви и социалното пространство също не ни предлагат изобилна информация за живота му.
Ето защо потърсих певицата Величка Станева, която е концертирала с Атанас Панайотов из целия Варненски окръг през 70-те години на миналия век.
Разговарях и родственик на Атанас Панайотов - шуменския културен деятел и историк Кънчо Тодоров, който през 2021 година написа книга за изпълнителя ("Невъзможна забрава"), а този септември, за втора поредна година, ще е част от организаторите на националния конкурс с песните на Атанас Панайотов в град Смядово.
Запис от предаването може да чуете в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg