Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помните ли певеца Атанас Панайотов?

През месец април предаването "Портрети" представи творческата история на певеца Атанас Панайотов– един от популярните изпълнители на песни от Шуменско от втората половина на миналия век, концертирал с певци като Мита Стойчева, Борис Машалов, Йовчо Караиванов, Соня Кънчева и много други.

Атанас Панайотов е роден е в с. Янково, област Шумен през 1932 година. Той е един от малкото добре образовани народни изпълнители от това поколение. Завършва математическа гимназия в Шумен и специализира руска филология в Софийски университет.

От дете мечтае да пее красивите смядовски и шуменски песни на родния край. Желанието му се сбъдва и изпълнителят реализира богата звукозаписна дейност за фонда на Радио Варна, Радио София, Радио Шумен, Радио Пловдив и Радио Стара Загора.

Красивият му глас и интересния репертоар, провокираха любопитството ми да науча повече и да подредя пъзела на неговия живот.

Той напусна този свят на 80 годишна възраст, през 2012 година.

Песните му, записани за фонда на БНР, почти не звучат през последните три десетилетия. Музикалните архиви и социалното пространство също не ни предлагат изобилна информация за живота му.

Ето защо потърсих певицата Величка Станева, която е концертирала с Атанас Панайотов из целия Варненски окръг през 70-те години на миналия век.

Разговарях и родственик на Атанас Панайотов - шуменския културен деятел и историк Кънчо Тодоров, който през 2021 година написа книга за изпълнителя ("Невъзможна забрава"), а този септември, за втора поредна година, ще е част от организаторите на националния конкурс с песните на Атанас Панайотов в град Смядово.

Запис от предаването може да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20