Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Фотев: За бирата като джаз

Снимка: Pixabay

Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден".

По думите на Фотев биреният свят непрестанно се променя – появяват се нови видове хмел, технологии за отглеждане и отлежаване на бирата. В последно време разкошен скок в световен план бележи качеството и разпространението на безалкохолните и нискоалкохолните бири. Хората имат възможност да подхождат по-здравословно и отговорно към алкохолната консумация, без да губят насладата от любимата напитка.

Бирата възпитава горчивия вкус. До края на 70-те години в Белгия децата са получавали до 2% алкохолна бира в училищните столове, разказва Фотев, според когото, ако горчивото е възпитано от ранна възраст, един млад човек няма да предпочете твърд алкохол. Още едно доказателство за това е, че в Русия единственият момент, в който е белязан спад на алкохолизма, е бил този, в който хубавата западна бира е навлязла на руския пазар.

"Бирата е най-вече социален лубрикант. Когато хората си говорят на по една бира – те са там, за да си говорят, а не да се напият", заявява Фотев. По думите на госта истинският бираджия оценява хубавата бира, без значение дали тя е индустриално или крафт производство. Също така всеки любител би могъл да си позволи най-доброто от света на бирата в международен мащаб – нещо, което е невъзможно, когато говорим за вино.

Една от мисиите на Фотев е да пребори стигмата, че бирата е футболна напитка за запалянковци. "Хората, които остават в тази стигма, не са подходящата читателска аудитория", подчертава Фотев. В книгата "Езиците на бирата" авторът изследва богатия свят на бирата през семиотична, културологична и историческа призма. 

Когато започва да пише за бирата още през 2009 година, Фотев не е очаквал, че ще има такъв качествен скок у нас. "Ако можем да се гордеем със сектор, където приватизацията е минала страшно прозрачно, където има най-доброто – това е биреният сектор в България", заявява гостът. Конкуренцията сред производителите е здравословна и всеки може да стане международно интересен, като използва местни съставки и традиции в производството – също като в джаза, допълва Фотев.

Повече за и отвъд книгата "Езиците на бирата" – намерете тук!

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26