Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трето издание на фестивала на театралната миниатюра "Театроскоп"

Снимка: @Art.Land.Puppets

Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп" е посветен на една все още малко позната в България театрална форма – театър в кутия. Тази година той се провежда за трети път, а организатор е театър "Арт ленд".

Тазгодишното издание (14-20 юни) събира куклени артисти от Бразилия, Чехия, Португалия и България, които гостуват със своите театрални миниатюри на зрителите в пет града – Враца, София, Бургас, Стара Загора и Пловдив.

Театърът в кутия е театър само за един зрител и не изисква традиционна сцена и специална театрална зала. Актьорите представят своите театрални миниатюри в малка сценична кутия, с малки кукли и предмети, съпроводени от музика, осветление и други сценични ефекти.

Всяко представление продължава от 3 до 12 минути и може да се гледа само от един човек. Миниатюрите са предназначени не само за деца, и за възрастни, но всеки от тях възприема различни пластове от спектакъла, разказа в "Артефир" режисьорката Мария Банова, артистичен директор на фестивала.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

След гостуването си във Враца, София и Бургас, актьорите ще представят своето изкуство на 19 юни в Стара Загора, в Къщата на архитекта, от 17 до 20 часа.

Тазгодишното издание на фестивала ще завърши в Пловдив на 20 юни. Представленията очакват своите малки и големи зрители в Държавния куклен театър от 16 до19 часа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Антов и Надежда Московска

Проф. Пламен Антов – носител на Националната литературна награда "Йордан Радичков"

За шеста поредна година Община Берковица връчи престижната Национална литературна награда "Йордан Радичков" – отличието, което пази жив духа и словото на големия български писател.  Голямата награда за 2025 година спечели Пламен Антов за сборника с разкази "Нагоре по реката назад". Пламен Антов е поет, белетрист, професор в Института за..

публикувано на 03.11.25 в 14:25
Покана за събитието

Годишните награди на професионалната танцова общност "Импулс" се връчват за пети път

Годишните награди "Импулс" са важен знак за развитието на българския танц и за популяризирането на изкуството, на което са посветили таланта и живота си българските танцови артисти. Тези призове са признанието от професионалната гилдия за най-ярките постижения в областта на класическия и съвременния танц в България през изминалата година. В..

публикувано на 03.11.25 в 12:55
Покана

Изложба в РИМ – Габрово представя (не)известните габровски писатели

В "Нашият ден" д-р Мирела Костадинова – литературовед, писател и специалист от Националния литературен музей, разказва за изложбата "(НЕ)известните габровски писатели" , която представя творческите следи на 17 автори от региона. Откриването на експозицията предстои днес (3 ноември) от 17:30 ч. в Регионалния исторически музей – Габрово. По..

публикувано на 03.11.25 в 10:54
Виктор Минчев, Теодора Церовска и Николай Димов

Светът на рекламата и силата на идеите с Виктор Минчев и Николай Димов

Как се раждат идеите? Какво отличава добрата реклама? И къде свършва вдъхновението и започва реалността на пазара? Провокирани от необичайното събитие на Виктор Минчев и Николай Димов – " Фестивал на мъртвите идеи ", отговаряме на тези въпроси. Това е проект, който събра създателите на незабелязани, отхвърлени, но блестящи концепции...

публикувано на 03.11.25 в 10:45
Светлозар Желев

Светлозар Желев за "Перото" 2025: Изключителни книги и силни автори

Днес от 19:00 часа в литературен клуб "Перото" ще бъдат връчени годишните награди "Перото" за принос към българския литературен контекст. Отличията се присъждат от Националния център за книгата и клуб "Перото" в няколко категории – детска литература, проза, дебют, поезия  и превод от български на чужд език . Днес ще бъдат присъдени..

обновено на 03.11.25 в 10:23