Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Снимка: Фондация "Елизабет Костова"

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори.

В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева, президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов, преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна поетическа конференция в Копривщица и фестивала "СтолицаЛитература".

Международната поетическа конференция, преминала под надслов "Застрашена природа", събра на едно място както млади, така и утвърдени поети, издатели, редактори и преводачи от България и англоезичния свят, разказват гостите в предаването.  

Кристин Димитрова, Линда Грегърсън, Ник Лиърд, Оливър де ла Пас, Надя Радулова, Джеймс Апълби, Антония Атанасова, Шон Карлсън, Свилен Иванов, Камелия Панайотова, Анастасия Стоева – това са част от учатсниците в изминалия поетически форум.

По думите на Делева живото присъствие е най-краткият път към културната дипломация, а преводът е средство да припознаем различното като нещо свое. Конференцията е била пресечна точка между разнообразни теми и световни тенденции в поезията.

В България преводната поезия трудно си проправя път до издатели и читатели. Според Павлов това явление до голяма степен е въпрос на традиция и възприятие. В България все още схващането за поезия е доста традиционно, органично в класиката, изучавана в училище, заявява преводачът.

"Има огромно друго поетично поле, което не звучи по този начин – то не звучи естествено за българското ухо. В съвременната американска поезия границата с прозата е много тънка. Чете се само от хора с много силен интерес в областта.", казва Павлов.

Тази вечер предстои последното събитие от 16-то издание на фестивала "СтолицаЛитература". Антония Антонова и Цветелина Вътева, които стоят зад "Вайръл стихове за секс и драма", ще се срещнат с читатели от  18:30 ч. в книжарница Elephant.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19