Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Калина Стефанова: За мен беше важно да видя, че има запалена публика във Враца

4
Снимка: ДКТ - Враца

Театроведът проф. Калина Стефанова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 34-ти път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър.

В тричленното професионално жури са още Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище. 

След обсъждане на 14-те спектакъла, участвали в конкурсната програма, журито присъди следните награди:

• За най-добра женска роля – на Мария Стефанова, за ролята на Реджина в спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия"- София;

• За най-добра мъжка роля – на Милко Йовчев в моноспектакъла "Списък на всички страхотни неща" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За сценография и костюми – на Васил Абаджиев за спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добър ансамбъл – на спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добро представление от независимия сектор – на спектакъла "Докато смъртта ме раздели" на Спам Студиос - София, в лицето на режисьорката Надя Панчева и актьора Димитър Ангелов;

• За творческо партньорство – на спектакъла "Драма, изгубена във времето" на НЦК "Трайко Прокопиев" - Куманово (Република Северна Македония);

• За музициращи актьори, връчвана от проф. Стефан Драгостинов – на Иван Юруков и Стоян Младенов в спектакъла "Част от колекция", Вагабонти - София.

В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с проф. Калина Стефанова, която сподели впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала и коментира най-добрите постижения, отличени с награди.

Снимки: ДКТ - Враца
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21