Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските граждани.
Адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, основен и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", разказа в ефир повече за историята и делата на Асоциацията:
"Сдружението на жените адвокати всъщност възникна по идея на мъж – това е адв. Марио Топчийски. Той подхвърли една идея, аз се разрових в интернет и видях, че е наистина много разпространено, в Щатите, в Италия, в Испания, има такива организации на жените адвокати и на жените юристи. Заех се, за моя радост на учредителното събрание дойдоха над 20-30 души с такива идеи, които развихме във времето и затвърдихме като наша основна дейност.
Няма такава друга асоциация в България. Благодарение на основните членове учредители тази асоциация – Веселина Благоева, Мария Ганчева, Надя Банчева и включилата се след това Мариела Павлова и аз – наистина успяхме да анаправим много неща, които са единствено и само в полза на гражданите.
За десет години имаме над 25 партньорства в рамките на едни огромни конференции и проекти, като в тях влизат световни организации: Федерация на жените с юридическа професия; Миланската асоциация на жените юристи Италия – имаме подписан протокол за сътрудничество; Софийски адвокатски съвет; Висш адвокатски съвет Миланска колегия; Израелска адвокатура; българските институции на най-високо ниво – Народно събрание, правна комисия на НС, омбудсман на РБългария, неправителствени организации, Национално бюро за правна помощ, университети... Наистина успяхме да създадем една мрежа от контакти, които, вярвам, са ползотворни за всички."
Целите на Асоциацията за жените адвокати
"Работили сме в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие, за което още 2015-2016 г. проведохме две конференции и обучения, срещнахме се, заедно с колега от Италия, с председателя на правната комисия на НС тогава; професионално и духовно развитие на нашите членове.
Ако трябва да обобщя с една дума, това е "Защита". Ако трябва да добавя, това е "Развитие".
Целите ни са най-разнородни, но могат лесно да се трансформират в едно основно нещо – Помощ и Защита на нашите съграждани.
Адв. Елка Пороминска изказа огромни благодарности на съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз за безрезервната подкрепа, на генералния директор на БНР Милен Митев, специално на водещата на юридическото предаване "Законът и Темида" Анелия Торошанова за трибуната, която дава за събития и каузи, и за тази съпричастност към темите.
Още за номинацията на Българската православна църква за Нобелова награда за мир, както и за други инициативи на Асоциацията, можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – БНР
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg