Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските граждани.
Адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, основен и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", разказа в ефир повече за историята и делата на Асоциацията:
"Сдружението на жените адвокати всъщност възникна по идея на мъж – това е адв. Марио Топчийски. Той подхвърли една идея, аз се разрових в интернет и видях, че е наистина много разпространено, в Щатите, в Италия, в Испания, има такива организации на жените адвокати и на жените юристи. Заех се, за моя радост на учредителното събрание дойдоха над 20-30 души с такива идеи, които развихме във времето и затвърдихме като наша основна дейност.
Няма такава друга асоциация в България. Благодарение на основните членове учредители тази асоциация – Веселина Благоева, Мария Ганчева, Надя Банчева и включилата се след това Мариела Павлова и аз – наистина успяхме да анаправим много неща, които са единствено и само в полза на гражданите.
За десет години имаме над 25 партньорства в рамките на едни огромни конференции и проекти, като в тях влизат световни организации: Федерация на жените с юридическа професия; Миланската асоциация на жените юристи Италия – имаме подписан протокол за сътрудничество; Софийски адвокатски съвет; Висш адвокатски съвет Миланска колегия; Израелска адвокатура; българските институции на най-високо ниво – Народно събрание, правна комисия на НС, омбудсман на РБългария, неправителствени организации, Национално бюро за правна помощ, университети... Наистина успяхме да създадем една мрежа от контакти, които, вярвам, са ползотворни за всички."
Целите на Асоциацията за жените адвокати
"Работили сме в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие, за което още 2015-2016 г. проведохме две конференции и обучения, срещнахме се, заедно с колега от Италия, с председателя на правната комисия на НС тогава; професионално и духовно развитие на нашите членове.
Ако трябва да обобщя с една дума, това е "Защита". Ако трябва да добавя, това е "Развитие".
Целите ни са най-разнородни, но могат лесно да се трансформират в едно основно нещо – Помощ и Защита на нашите съграждани.
Адв. Елка Пороминска изказа огромни благодарности на съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз за безрезервната подкрепа, на генералния директор на БНР Милен Митев, специално на водещата на юридическото предаване "Законът и Темида" Анелия Торошанова за трибуната, която дава за събития и каузи, и за тази съпричастност към темите.
Още за номинацията на Българската православна църква за Нобелова награда за мир, както и за други инициативи на Асоциацията, можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – БНР
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg