Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука, която дава много възможности за професионално развитие – и в полето на практиката, но и в научната област, където непрекъснато се случват нови неща и се правят открития.
Не мога да не попитам Трифон как изглежда системата на нашето здравеопазване през неговите очи – през очите на един млад човек, който скоро ще бъде част от нея. Разбира се, когато говорим за здравеопазване, мненията обикновено са много полярни, но от друга страна, искам да разбера дали има малки неща, които си струва да се променят и които според Трифон биха помогнали и на лекарите да работят по-спокойно, и на пациентите да бъдат по-сигурни. Според думите на Трифон Попов, има недостиг на специалисти в сферата на здравеопазването – конкретно липсват достатъчно медицински сестри, но също така има недостиг и на лекари. Друг проблем е ниското заплащане на специалистите.
Въпреки това Трифон Попов казва, че категорично е решил да остане и да практикува в България. След десет години се надява да работи в болница, все още не е решил в коя точно, но се надява това да бъде новата Национална детска болница.
И на финала, Трифон споделя един от най-важните уроци, които е научил още в трети курс: "Наша преподавателка ни даде изключително ценен урок, че независимо на колко изпити сме се явили и колко отлични оценки сме изкарали, най-важният изпит е този до леглото на болния. И на него нямаме право нито на поправка, нито на повишителен, на нищо. На този изпит трябва да бъдем безупречни. Така че се надявам, че университетът ще ни подготви, за да можем този изпит да го вземем."
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Трифон Попов.
Снимка – личен архив
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg