Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Трифон Попов

Трифон Попов
Снимка: личен архив

Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука, която дава много възможности за професионално развитие – и в полето на практиката, но и в научната област, където непрекъснато се случват нови неща и се правят открития.

Не мога да не попитам Трифон как изглежда системата на нашето здравеопазване през неговите очи – през очите на един млад човек, който скоро ще бъде част от нея. Разбира се, когато говорим за здравеопазване, мненията обикновено са много полярни, но от друга страна, искам да разбера дали има малки неща, които си струва да се променят и които според Трифон биха помогнали и на лекарите да работят по-спокойно, и на пациентите да бъдат по-сигурни. Според думите на Трифон Попов, има недостиг на специалисти в сферата на здравеопазването – конкретно липсват достатъчно медицински сестри, но също така има недостиг и на лекари. Друг проблем е ниското заплащане на специалистите.

Въпреки това Трифон Попов казва, че категорично е решил да остане и да практикува в България. След десет години се надява да работи в болница, все още не е решил в коя точно, но се надява това да бъде новата Национална детска болница. 

И на финала, Трифон споделя един от най-важните уроци, които е научил още в трети курс: "Наша преподавателка ни даде изключително ценен урок, че независимо на колко изпити сме се явили и колко отлични оценки сме изкарали, най-важният изпит е този до леглото на болния. И на него нямаме право нито на поправка, нито на повишителен, на нищо. На този изпит трябва да бъдем безупречни. Така че се надявам, че университетът ще ни подготви, за да можем този изпит да го вземем."

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Трифон Попов.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05