Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Снимка: Български Хъб Айндховен

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова, които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.  

"Български културен хъб" е културно-информационен портал, който дава видимост на българските културни събития, инициативи и организации в Айндховен и околността, споделя Узунов.

Узунова е председател на сдружението Heritage Language Education Networkпроект, чиято мисия е да увеличи шансовете на многоезичните деца да учат своя майчин език. По думите на Узунова мястото на българската общност сред голямата културна палитра в Нидерландия не е даденост и трябва да се работи усърдно. Ето защо сдружението е създало международна колекция от детски книги, сред които важно място заема и българската детска литература.

Следващата мечта на Узунова е да развие българския литературен клуб към библиотеката в Айндховен. "Иска ми се българите в Айндховен да имат достъп до съвременни български писатели. Аз съм изумена от таланта и количеството страхотни произведения, които излизат от България през последните години", заявява Узунова.

В края на разговора Диана Узунова пожелава повече съвременни български автори да бъдат превеждани на чужди езици – не само на английски. Така България би била по-видима в света.  

Иван Узунов изтъква, че сдружението "Български културен хъб" има добро взаимодействие с българските посолства в Хага и Брюксел и призовава към повече партньорство и обединеност на българите в чужбина.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35