Книгите на Иво Иванов, сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ.
"Ако имам някаква мисия в живота, колкото и малка да е тя, може би е да помогна на хората да забележат човешкото в себе си. Насочих вниманието си към хуманизма, към доброто начало и в същото време започнах да си задавам екзистенциалните въпроси, които всеки мислещ човек си задава – за смисъла на живота, смъртта, приятелството. Тези неща ме накараха да пиша по един по-особен начин", споделя Иванов.
Разделение сред хората гостът наблюдава от години. Той вярва, че външни сили се интересуват от пространството между нас, защото ние, като хора, нямаме интерес от това да сме далечни едни от други. Ето защо, като журналист, Иванов си поставя за цел да се доближи до читателя, да спечели неговото доверие, да го приобщи към истината.
Хънтър С. Томпсън, когото Иванов смята за изключително неприятна личност, всъщност се оказва неговото стилово вдъхновение. Томпсън пише за спорт и изкуство в духа на така наречената "гонзо журналистика" – лично, субективно, сурово. Иванов харесва идеята, че журналистът може да инжектира себе си в една история и веднага щом получава възможност, прилага този подход и в България.
Светът е динамична система, журналистиката – също, заявява Иванов и допълва, че любопитството и нестихващото търсене са най-важните процеси в живота на човек.
За мицела като самосъзнание и свързаност, за притегателната и пречистваща сила на един човек с безкрайна воля за живот и за историята на индианската нация Осейдж – чуйте разказа на Иво Иванов в звукови файл:
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg