Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Иванов: За света като динамична система

Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов
Снимка: БНР

Книгите на Иво Иванов, сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ.

"Ако имам някаква мисия в живота, колкото и малка да е тя, може би е да помогна на хората да забележат човешкото в себе си. Насочих вниманието си към хуманизма, към доброто начало и в същото време започнах да си задавам екзистенциалните въпроси, които всеки мислещ човек си задава – за смисъла на живота, смъртта, приятелството. Тези неща ме накараха да пиша по един по-особен начин", споделя Иванов.

Разделение сред хората гостът наблюдава от години. Той вярва, че външни сили се интересуват от пространството между нас, защото ние, като хора, нямаме интерес от това да сме далечни едни от други. Ето защо, като журналист, Иванов си поставя за цел да се доближи до читателя, да спечели неговото доверие, да го приобщи към истината.

Хънтър С. Томпсън, когото Иванов смята за изключително неприятна личност, всъщност се оказва неговото стилово вдъхновение. Томпсън пише за спорт и изкуство в духа на така наречената "гонзо журналистика" – лично, субективно, сурово. Иванов харесва идеята, че журналистът може да инжектира себе си в една история и веднага щом получава възможност, прилага този подход и в България.

Светът е динамична система, журналистиката – също, заявява Иванов и допълва, че любопитството и нестихващото търсене са най-важните процеси в живота на човек.

За мицела като самосъзнание и свързаност, за притегателната и пречистваща сила на един човек с безкрайна воля за живот и за историята на индианската нация Осейдж – чуйте разказа на Иво Иванов в звукови файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15