Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишна награда на независимата театрална критика в България за 2024

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Обществото на независимите театрални критици отличи театроведа за рицарското му служене на театралното изкуство в България

Снимка: БГНЕС

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици.

Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за упорития му труд по опазване на театралната памет и за дългогодишното отразяване на развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии.

Никола Вандов (1949, София) завършва физическия факултет на Софийския университет (1973) и театрознание във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1982). Работил е в редица театри в България, бил е дългогодишен редактор и отговорен секретар във в. "Култура". Заемал е длъжността завеждащ отдел "Театър" и след това директор на Националния център за театър при Министерство на културата. Постоянен член на редколегиите на изданието на САБ "Театрален бюлетин" и неговото продължение сп. "Гестус". Работил е и като главен редактор на сп. "КуклАрт" от неговото създаване до 2019 г. Многократно е бил селекционер и член на журита на театрални фестивали у нас и в чужбина. В течение на повече от три десетилетия е отразявал развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии, публикувани в специализирания печат. Автор е на театралните летописи на повечето театри в България, сред които Народният театър, Сатиричният театър, ТР "Сфумато", Театър 199, Младежки театър, ДТ - Сливен и мн. др. Има изключителен принос към историята на българския театър, театралната библиография и театрознанието. Благодарение на неговата неуморна битка със забравата и времето театралната памет е съхранена за бъдещите поколения.

Никола Вандов е член е на Обществото на независимите театрални критици от неговото създаване.

Обществото на независимите театрални критици е основано през февруари 2006 г. Негови членове са Аве Иванова, Аглика Стефанова-Олтеан, Анелия Янева (председател), Елена Пенева, Елица Матеева, Ирина Гигова, проф. д-р Калина Стефанова, Никола Вандов, доц. д-р Светлана Байчинска и д-р Светлана Панчева.

Наградата на Обществото на независимите театрални критици се връчва за девети път. Досега с нея са отличавани едни от най-значимите личности и събития, определили облика на българския театър през съответната година.

За първи път отличието се присъжда за цялостен принос към театралното дело. Наградите не са предварително определени в отделни категории. Техният брой и дефинирането им се различават през годините.

Отличието е символично – грамота, изработена от сценографа Антония Попова.

Сред останалите наградени са:

2006 г. – Актрисата Снежина Петрова и режисьорът Явор Гърдев;

2007 г. – Целият екип на спектакъла "Малка пиеса за детска стая" (Театър 199) в лицето на автора Яна Борисова, режисьора Галин Стоев, сценографа Юлиян Табаков и актьорите Радена Вълканова, Снежина Петрова, Стефан Вълдобрев, Вежен Велчовски и Стилиян Стоянов;

2008 г. – Пазарджишкият театър и актрисата Мимоза Базова;

2009 г. – Целият екип на спектакъла "Козата, или коя е Силвия" (Народен театър) в лицето на режисьора Явор Гърдев, сценографа Никола Тороманов, композитора Калин Николов и актьорите Бойка Велкова, Михаил Билалов, Юлиан Вергов и Иво Аръков;

2010 г. – Режисьорът Стефан Москов;

2011 г. – Актрисата Мая Новоселска и режисьорката Маргарита Младенова;

2012 г. – Актрисата Светлана Янчева;

2013 г. – Целият екип на спектакъла "Глас" (ДТ - Пловдив) в лицето на автора Елена Алексиева, режисьора Калин Ангелов и актрисата Ивана Папазова.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Кенаров в търсене на "Българската следа"

С въпросите как можем да обясним пред другите но и пред себе си някои от най емблематичните български черти, най-познатите образи и личности, кои са познатите и непознати лица на страната ни и възможно ли е да се погледнем с външен поглед отвътре поканихме журналистът, но и поет, Димитър Кенаров на разговор в "Какво се случва?" – формален повод е..

публикувано на 02.04.25 в 08:00

Новият сериал "Те, вълните" с премиера през април

Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..

публикувано на 01.04.25 в 16:50
Елка Няголова

"Само тази любов" и "Само тази България" – две нови книги на Елка Няголова

Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..

публикувано на 01.04.25 в 16:22

Хубен Черкелов: Сега изкуството е доста конформистко

От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване.  В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..

публикувано на 01.04.25 в 15:59
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10